Na protipovodňová opatření chybějí peníze

Koryta většiny řek byla vyčištěna. Stát do toho investoval na 5 miliard korun. Vodní toky by tak měly lépe zvládnout tání sněhu. Velká voda ale v minulosti způsobila škody za 7 miliard korun, a tak stále existuje dluh. Potvrzuje to i starosta Troubek na Přerovsku, které byly v roce 1997 nejvíce poničeny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy | Foto: Jan Rosenauer

"Když beru tu koncepci Povodí Moravy, tak jsme prioritně uvažovali o suchých poldrech jak na řece Moravě, tak na řece Bečvě a doplněny vlastními opatřeními." Podle Františka Němčáka byla zatím vyčištěna koryta řek a zpevněny hráze. Na další protipovodňovou ochranu ale chybí peníze. Pavel Punčochář z Ministerstva zemědělství slibuje nápravu. "Po přijetí nového vodního zákona byly defacto získány prostředky, které umožní program obnovy koryt vodních toků zničených povodněmi dokončit v termínu, který byl původně vládou schválen, to jest do roku 2003." Navíc je v jednání také půjčka od Evropské investiční banky. Na ochranu před povodněmi můžeme získat až 2 miliardy. Využití by našly hlavně v povodí Moravy, Labe a Odry.

Markéta Kaclová, Dušan Valenta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme