Na prudký pokles rublu reagují směnárny, mnohé z nich ruskou měnu vůbec nevykupují

Kurz rublu dlouhodobě padá. I k české měně. Na devizovém trhu se obchoduje kolem 34 korun za 100 rublů. Přitom ještě na konci října to bylo více než 53 korun. Na turbulence na ruských trzích a neustálé změny kurzu reagují nejrychleji směnárny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruské rubly

Ruské rubly | Foto: Fotobanka Stock Exchange

Rozdíly v nabízených kurzech pražských směnáren jsou velké. Oproti bankám je rozptyl ceny v centru Prahy velký. Například v podchodu nad muzeem je rozpětí mezi nákupem a prodejem až 40 korun.

„Vůči rublu to teď není nic moc. Ten teď hodně padl. Jak vidíte, tak to vychází na 20,85 koruny za 100 rublů,“ říká obsluhující žena.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci o nákupu a prodeji ruských rublů ve směnárnách zjišťovala redaktorka Jitka Hanžlová

Ve směnárnách na Můstku je rozdíl mezi nákupem a prodejem nižší. I když také velmi nízký.

„Nákup je nula dvacet jedna. Teď to ale v podstatě nikdo nekupuje ani neprodává. Převážně teď chodí všichni Rusové a chtějí skupovat dolary, které nemáme. Když není dolar, tak si zlomek z nich koupí euro. Všichni ale teď chtějí dolary, třeba i za české koruny. Přijde mi, že to chtějí posílat domů a tam to ještě nějak zhodnotit. Ruble teď dlouho nikdo nemění ani nekupuje,“ potvrzuje další obsluhující žena.

„Nejlepší kurz pro vás udělám 31, ale ruble mají každou chvíli jiný kurz. Nikdo o to nemá zájem,“ říká směnárník.

Vývoj české koruny k ruskému rublu v tomto týdnu | Foto: ČTK

Směnárny kontroluje Česká národní banka (ČNB). Kurzy ani poplatky jim nestanoví. Směnárny je určují podle devizového trhu a na základě vývoje nabídky a poptávky.

Putin pořádá výroční tiskovou konferenci v Kremlu, poprvé okomentuje krizi rublu

Číst článek

„Česká národní banka dohlíží na činnost směnárníků a kontroluje, zda svou činnost vykonávají v souladu se zákonem. Ten jim mimo jiné ukládá, že zákazníkovi musí poskytnout takzvanou předsmluvní informaci. Ta musí obsahovat údaje o směňované částce, platném kurzu, výši poplatku a výši protihodnoty,“ říká mluvčí ČNB Kateřina Bartůšková.

Naprostá většina směnáren v centru Prahy ale obchody s rublem kvůli velkým výkyvům kurzu úplně zastavila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytička Next Finance Markéta Šichtařová hodnotí, zda se vyplatí nakupovat ve velkém rubl

„Ruble jsme dneska úplně přestali nakupovat. Vedení zakázalo nákup, takže momentálně máme nula a ruble nepřijímáme,“ říká další směnárník.

Vzhledem ke klesajícím cenám ropy, západním sankcím a panice na trhu se kurz rublu asi hned tak nezmátoří.

Jitka Hanžlová, Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme