Na pultech obchodů stále častěji chybí vejce. Za nedostatek v celé Evropě může kauza fipronil

Zajistit dostatek vajec pro zákazníky začíná být pro obchodníky stále náročnější. Někteří prodejci tak začínají odebírat i od chovatelů, se kterými dříve nespolupracovali. Navíc nedostatek vajec v celé Evropě žene jejich cenu vzhůru, velké problémy hlásí například Polsko.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vejce. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

Obchodníci se zatím shodují, že regály jsou schopni naplnit. Dává jim to ale stále víc práce. Nedostatek vajec potvrdil třeba Globus. Jeho dodavatelé navíc budou i v následujících týdnech dodávat jen nezbytně nutné množství vajec. Zástupci řetězce navíc upozorňují, že vejce obchod nakupuje od svých dodavatelů o 40 procent dráž než před rokem.

Slovensko stahuje z trhu vejce zasažená fipronilem. Přišla z Polska s potvrzením, že látku neobsahují

Číst článek

Dostatek zboží je stále složitější zajistit i pro Tesco. „Na českém trhu v současnosti není dostatek, proto je komplikovanější zajistit jejich dostupnost. Zároveň neustále stoupá jejich prodejní i nákupní cena,“ říká Radiožurnálu jeho mluvčí Václav Koukolíček.

Přestože poptávka po vejcích ze strany zákazníků zatím neroste, začal další řetězec Lidl spolupracovat s více dodavateli. „Abychom pro naše zákazníky zajistili dostatečné množství, odebíráme vejce od více dodavatelů,“ říká mluvčí Lidlu Zuzana Holá.

Cena roste

Tím, že je vajec nedostatek po celé Evropě, stoupá i jejich cena. Podle Českého statistického úřadu byla průměrná cena deseti vajec v říjnu 36 korun. Novější údaj zatím není k dispozici, navíc je to průměr za celý měsíc.

Fipronil: ze sedmi tun kontaminovaných potravin se stáhlo zatím 250 kilogramů

Číst článek

Teď už se v obchodech cena za kus často pohybuje nad čtyřmi korunami - u některých obchodníků dokonce překročila už pětikorunovou hranici.

Česká republika navíc není soběstačná v produkci vajec a soběstačnost neustále klesá. Zatímco v roce 2010 byla na úrovní 84 procent, v roce 2015 to už bylo 78 procent. V letošním roce se soběstačnost pohybuje okolo necelých 74 procent. Alespoň to vychází ze statistik ministerstva zemědělství a Českého statistického úřadu.

Fipronil

Za nedostatek vajec v Evropě může fipronil. „Hlavním důvodem je asi snížení počtu nosnic v důsledku výskytu fipronilu ve vejcích v některých zemích Evropské unie a stažení závadných vajec z trhu,“ vysvětlila před časem Gabriela Dlouhá, předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie.

Evropu trápí toxická vejce. Česko kvůli fipronilu zpřísnilo kontroly dovozců

Číst článek

Navíc zdražování není u konce. Ceny podle Dlouhé ještě vzrostou, a to v době, kdy se každým rokem zvyšuje poptávka po vejcích kvůli vánočnímu pečení - a to až na 5 korun za kus. Kvůli fipronilové kauze bylo v celé Evropě zlikvidováno přes milion nosnic.

Nedostatek vajec a jejich cena je tak aktuálním tématem třeba i v sousedním Polsku. Průměrná cena vajíčka velikosti XL se v polských obchodech během října vyšplhala v přepočtu z 2,60 koruny za kus na víc než 3,40 koruny. Za jediný říjnový týden ceny poskočily skoro o třetinu a na pultech dokonce začala vejce místy chybět.

Drůbežárny totiž raději vyvážejí. I přes zdražování jsou ceny v Polsku stále nižší, než za kolik mohou polští producenti vejce prodat do zahraničí. Podle polské komory producentů drůbeže mohou polští producenti od zahraničních obchodníků dostat až o polovinu lepší cenu, než za kolik vejce odkupují polské supermarkety.

Barbora Benešová, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme