Na realitním trhu roste nabídka úvěrem zatížených nemovitostí

Počet lidí, kteří nezvládají splácet hypotéky, roste. A to i přesto, že hypoteční úrokové sazby se dlouhodobě drží velmi nízko. Na realitním trhu tak vzrostla nabídka úvěrem zatížených nemovitostí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Byty, dům (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Do dluhové pasti, ze které vede cesta ven jedině prodejem vysněného domu, se dostala také paní Gabriela z Havlíčkobrodska.

„Splácet se musí. Jak jsou půjčky, tak se musí splácet. Nikdo se nekouká, jestli vám něco zbude, nebo nezbude. Se splácením je to špatné, proto nás to dohnalo až k tomu, že to musíme prodat,“ přibližuje Gabriela.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na problémy lidí, kteří mají hypotéky, se zaměřila Hana Mikulincová

Před pěti lety si s partnerem pořídili vysněný dům se zahradou, pustili se do oprav společně se synem, který začal obývat vrchní patro domu. Jenže partner zemřel a syn přišel o práci. Plány se začaly hroutit jak domeček z karet.

„Ze začátku jsme si mysleli, že to zvládneme. Ale dnešní doba je taková, že se všude všechno zdražuje a zvedá. A když někdo přijde o práci, tak se to nedá utáhnout,“ říká Gabriela.

S odstupem času vidí jako velkou chybu, že si s partnerem pořídili dvougenerační dům. „Pro dvě osoby je dvougenerační dům dost velký přepych, proto sháníme nějaké menší bydlení. Ta zahrada tady mě bude mrzet. Jsou tady dva kusy velké zahrady, které jsme dali dohromady. Ale prostě se to nedá,“ popisuje se slzami v očích.

Případ paní Gabriely je pouze jedním z mnoha. Na realitním trhu se nabízí řada nemovitostí s hypotékou, podle makléřů lidé situaci se splácením podceňují a neřeší ji včas. Ještě dalších patnáct let budou splácet hypotéku také manželé ze Žďárska. Paní Stanislava proto obrací každou korunu.

„Bydlíme teprve pátým rokem a nejsou peníze, protože to nemáme ani dodělané. Po troškách se pořád něco platí. A děti rostou a musí jíst,“ dodává Stanislava. Na českém realitním trhu je v současnosti daleko víc nemovitostí než zájemců o ně.

Podíl nesplacených úvěrů na celkových úvěrech 2007 - 2012 | Foto: ČTK

Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme