Na ropný gigant Rosněfť bude dohlížet bývalý německý kancléř Schröder

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder se stal předsedou dozorčí rady ruského ropného koncernu Rosněfť. Má pomoci při rozvoji společnosti v Evropě. Rosněfť je největším dodavatelem ropy na německý trh, zároveň se na ni ale vztahují sankce Evropské unie zavedené po anexi Krymu v roce 2014. Schrödera proto za spolupráci s Rosněftí kritizuje řada německých politiků včetně současné kancléřky Angely Merkelové.

Tento článek je více než rok starý.

Moskva / Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý německý kancléř Schröder byl zvolen do vedení ruské firmy Rosněfť

Bývalý německý kancléř Schröder byl zvolen do vedení ruské firmy Rosněfť | Zdroj: Reuters

Schröder po zvolení do funkce poděkoval valné hromadě společnosti a uvedl, že je to pro něj velká čest. Šéf Rosněfti Igor Sečin si zvolení Schrödera také pochvaluje. Bývalý kancléř podle něj důsledně prosazuje spolupráci Německa, Evropy a Ruska a ze všech německých lídrů byl prý k Moskvě nejloajálnější.

„Představte si, že by mě nenominovali do ruské ropné společnosti, ale třeba do ropné firmy Exxon ve Spojených státech. Jak by asi potom reagoval německý tisk? Všichni by byli nadšení a nikdo by nezpochybňoval mé motivace.“

Gerhard Schröder

Současná německá kancléřka Angela Merkelová Schrödera kritizuje, protože na Rosněft se vztahují sankce zavedené po anexi Krymu v roce 2014.

Schröder oponuje, že Rosněft patří mezi nejvýznamnější ropné firmy ve světě a že jeho jmenování do čela dozorčí rady Německu přinese výhody.

Někdejší německý kancléř byl v minulosti mimo jiné také předsedou rady pro výstavbu plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Německa. Schröder své kritiky už dříve obvinil z toho, že chtějí Německo zatáhnout do nové studené války.

Ruský prezident Vladimir Putin. | Zdroj: Reuters

Agentura Reuters připomíná, že Schröder dlouhodobě udržuje velmi úzké vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, kterého označuje za svého přítele. Schröder se netají ani tím, že Putina ve srovnání s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem označuje za racionálního politika. Podle německé televize Tages-schau by Schröder měl Rusku, potažmo Rosněfti, pomoct při vyjednávání o sankcích.

Marie Jakšičová, Martin Balucha, ber Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme