Na Štědrý den zavřou velké obchody už ve 14 hodin
Na Štědrý den zavře většina velkých řetězců ve 14 hodin a na Boží hod neobslouží zákazníky vůbec. Podle Odborového svazu pracovníků obchodu se jim tato sváteční otvírací doba podařila dojednat s většinou řetězců v Česku. Ve sněmovně už také leží nový zákon, který připravily odbory. Ten by velké obchody zavřel i na Štěpána a také na Velikonoce a 17. listopadu.
„Nám se za zhruba pět let, co oslovujeme obchodní řetězce, podařilo při jednání s jejich jednateli a personálními řediteli docílit toho, že až na dvě výjimky nám všechny vyšly vstříc a letos skutečně na Štědrý den ve 14 hodin zavřou,“ potvrdil letošní dohodu prezident Odborového svazu pracovníků obchodu Petr Voslař.
Odboráři chtějí omezit provoz obchodů o Vánocích a svátcích. V Ozvěnách dne jsme hovořili s místopředsedkyní Odborového svazu pracovníků obchodu Renátou Burianovou.
Odboráři nicméně upozorňují, že obchodní centra na západ od českých hranic zavírají už dříve.
„Paradoxní je, že my už jsme trošku skanzenem už i v zemích střední a východní Evropy. Vezmete-li Maďarsko nebo Polsko, provozní jednotky jsou uzavřeny ve státní a ostatní svátky. Také Slovensko už má podle zákoníku práce 3,5 dne zavřeno,“ tvrdí místopředsedkyně svazu Renata Burianová.
Odboráři hledají podporu u poslanců
Zákon nyní prodejní dobu obchodů v Česku během vánočních či státních svátků nereguluje. Odborový svaz pracovníků obchodu představil svůj návrh, jak by se zákony v Česku měly změnit.
Jak Burianová připomněla, odbory se snaží prosadit zákon o otevírací době už několik let: „Bohužel se nám to nedaří, protože politické a spotřebitelské klima v České republice tomu není nakloněno. Toto je záležitost, která není příliš atraktivní pro žádnou z politických stran.“
„My se samozřejmě nevzdáváme, protože náš svaz to považuje za jednu z priorit. Takže jednáme se všemi parlamentními stranami a doufáme, že se nám podaří získat někoho, kdo náš zákon v parlamentu předloží,“ dodala Burianová.
„Zatím se snažíme každoročně aspoň vyjednávat s řetězci, aby 24. prosince zavřely ve 14 hodin a 25. prosince neotevřely vůbec. Samozřejmě nám by se líbilo, aby byly uzavřeny i 26. prosince. Některé nadnárodní společnosti nám v tom vyšly vstříc, ale většinou je u řetězců v tento den normální prodejní doba, což je špatné,“ dodala.
Zákaz nočního prodeje neprošel
Poslanci už v roce 2005 zamítli návrh na zákaz nočního prodeje od 22 do 6 hodin a během všech 11 svátků. Odborový svaz pracovníků obchodu nyní chce omezit prodej jen v sedmi svátečních dnech. Také od zvažovaného zákazu nočního prodeje nakonec odboráři sami ustoupili. Zjistili totiž, že by tím šli proti vlastním členům, kteří o možnost pracovat v noci nechtějí přijít.
O návrhu na omezení prodejní doby diskutovali v Ozvěnách dne předseda Odborového svazu pracovníků obchodu Petr Voslař a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka
Naopak prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka by otevírací dobu ponechal na samotných obchodech a zákaznících. „Není taky pravda, že by v okolních zemích platil striktní zákaz. Je povoleno provozování menších obchodů do 200 metrů čtverečních a vždycky je tedy nějaký obchod otevřený,“ upozorňuje Juračka.
Předseda Odborového svazu pracovníků obchodu Petr Voslař s výjimkou pro menší obchody souhlasí a dřívější i současný návrh odborů s tím počítal.
Rád by ale viděl omezení otevírací doby i podle obratu firmy. Například řetězec Tesco by tak nesměl o svátcích otevřít ani své malé prodejny. „Chtěli bychom občany naučit, aby využili svátek jinak než nákupem v obchodech,“ vysvětlil Voslař, proč chce omezit svobodu zákazníků.