Na strojírenském veletrhu v Brně vystavuje bezmála 1700 firem z 35 zemí. Partnerskou zemí je letos Čína

V Brně začal Mezinárodní strojírenský veletrh, který je tradičně největší výstavní akcí v Česku. Letos tam vystavuje skoro 1700 firem z 35 zemí, což podle analytiků dokazuje sílu českého průmyslu. Partnerskou zemí je Čína, ze které přijel rekordní počet firem. Pro průmyslovou výrobu je tato asijská země stále důležitějším obchodním partnerem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

53. mezinárodní strojírenský veletrh v Brně | Foto: Filip Jandourek

„Pro český automobilový průmysl už to není Německo, které by bylo jeho největším odbytištěm, ale je to Čína. Takže pro takovýto průmyslový gigant je Čína největším odbytištěm,“ upozorňuje viceprezident Svazu průmyslu Radek Špicar, podle něhož čínští investoři projevují čím dál tím větším zájmem o české podniky.

„Takže si myslím, že budoucnost česko-čínských obchodních vztahů může být jenom lepší. Koneckonců letošní veletrh to jasně potvrzuje,“ dodává Špicar.

Přidaná hodnota zůstává v Německu

Na čínském trhu se sice dlouhodobě snaží prosadit stále víc českých podniků, podle náměstka ministra zahraničí Martina Tlapy ale tuzemskému průmyslu chybí finální produkce.

„V řadě případů jsme takoví subdodavatelé, takže přidaná hodnota zůstává třeba v Německu. My bychom chtěli zlepšit i čísla našeho vývozu do Číny. Ten poměr je jedna ku deseti, desetkrát víc z Číny dovážíme, takže hledáme cesty, jak třeba uspět při akvizici našich firem, které by mohly vyrábět nebo vyvážet přímo do Číny,“ říká Tlapa.

Mezinárodní strojírenský veletrh se na Brněnském výstavišti koná každý podzim už od roku 1959. Letos se na něm představí nejvíc firem za posledních osm let, potrvá do pátku.

dab, Andrea Kubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme