Na varšavské burze panuje krajní nervozita

Polská měna neustále oslabuje. Vážné příznaky krize poprvé potvrdil i premiér Donald Tusk. Prezident Lech Kaczyński se naopak snaží situaci uklidnit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nervozita na varšavské burze | Zdroj: ČTK

Na varšavské burze panuje krajní nervozita. Obchodníci se zbavují akcií v předtuše dalšího poklesu jejich ceny. Lidé také začali více kupovat zahraniční měny, jejichž kurz neustále roste. Vůči zlotému poměrně výrazně posílila i česká koruna.

Prezident Lech Kaczyński se dnes setkal s nejvýznamnějšími finančníky své země a ujistil občany, že jejich úspory jsou bezpečné, i když je třeba počítat s tím, že hospodářský růst nebude tak vysoký, jak se předpokládalo.

"Polské hospodářství má zdravé základy. Naše banky poskytly jen pět procent špatných úvěrů. Musíme udělat vše pro to, aby zpomalení našeho rozvoje bylo co nejmenší."

Další černý pátek potkal frankfurtskou burzu

Strach z hospodářské recese v pátek zachvátil taky frankfurtskou burzu. Index DAX ztratil kolem deseti procent a jen s námahou se udržel nad magickou hranicí čtyř tisíc bodů.

"To už není panika, ale kapitulace," komentoval nejnovější ztráty na serveru Spiegel.ONLINE nejmenovaný finanční expert. Burzovní makléř, který si rovněž nepřál být jmenován, prohlásil, že mu chybí představivost, jak hluboko mohou ceny akcií ještě klesnout.

Do mínusu se propadlo všech třicet titulů tvořících index DAX. Největší ztráty postihly společnosti Daimler a Infineon. Focus.ONLINE uvedl, že od počátku roku ztratily klíčové německé společnosti skoro 500 miliard eur své burzovní hodnoty, což se prakticky navlas rovná výši záchranného balíčku spolkové vlády.

Martin Dorazín, Jiří Hošek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme