Na využívání jaderné energie bude dohlížet nová divize ČEZu, povede ji současný ředitel Temelína

Energetická společnost ČEZ zřizuje od 1. června novou divizi jaderné energetiky. Povede ji dosavadní ředitel jaderné elektrárny Temelín Bohdan Zronek, který se stane i členem představenstva společnosti. V čele elektrárny ho od 1. září nahradí Jan Kruml. Ve čtvrtek to sdělil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Zronek bude podle mluvčího ve své funkci zodpovědný také za dostavbu nových jaderných bloků.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Kruml nahradí dosavadního ředitele jaderné elektrárny Temelín Bohdana Zronka, který povede od 1. června novou divizi společnosti ČEZ jaderná energetika.

Jan Kruml nahradí dosavadního ředitele jaderné elektrárny Temelín Bohdana Zronka, který povede od 1. června novou divizi společnosti ČEZ jaderná energetika. | Zdroj: ČTK

Vytvořením nové divize podle něj ČEZ reaguje na potřebu plnit požadavky novelizovaného atomového zákona a prováděcích vyhlášek a zvyšovat bezpečnost jaderných elektráren. Do nové divize budou soustředěny všechny útvary vykonávající činnost související s využíváním jaderné energie.

Část jaderné elektrárny Temelín na archivním snímku z roku 2008. | Foto: Vadim Mouchkin / IAEA (Flickr, CC BY-SA 2.0)

Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR počítá se stavbou jednoho jaderného bloku v Temelíně a jednoho v druhé tuzemské jaderné elektrárně v Dukovanech s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Prioritu má dostavba Dukovan.

Od začátku června dojde podle Kříže také ke změně současné divize výroby na divizi klasická energetika. Šéfem divize zůstane Ladislav Štěpánek.

Nový ředitel Temelína Jan Kruml prošel v jaderné elektrárně řadou funkcí. Momentálně působí jako Zronkův zástupce. „Alfou i omegou jsou nyní plánované odstávky. Ve výhledu několika let se musíme také soustředit na obnovu takzvané provozní licence a dál chci udržovat a rozvíjet dobré vztahy s okolím a veřejností. Vždy a za všech okolností ale bude naší nejvyšší prioritou bezpečnost,“ řekl Kruml, jenž se podílel na spouštění jaderné elektrárny Temelín.

Nová divize je reakcí na novou legislativu

Zronek začal pracovat v temelínské elektrárně v roce 1994, kdy se podílel na přípravě na její spuštění. Začínal jako operátor turbíny a postupně prošel všemi pozicemi ve velíně jihočeské jaderné elektrárny. Od roku 2015 byl jejím ředitelem.

Divizi jaderná energetika povede dosavadní ředitel jaderné elektrárny Temelín Bohdan Zronek (na archivním snímku z 13. února 2015), který se stane i členem představenstva společnosti. | Foto: ČTK

„Vznik samostatné divize je z mého pohledu logickým krokem, který reaguje na novou legislativu. Mým cílem je zjednodušit řízení, dokončit změny v oblasti zajištění údržby a v neposlední řadě hledat synergie mezi našimi stávajícími a případnými novými zdroji,“ uvedl ve čtvrtek Zronek. „V současné Evropě to nebude jednoduché, ale věřím, že dál budeme patřit mezi evropské lídry v oblasti jaderné energetiky,“ dodal.

Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Čistý zisk společnosti v letošním prvním čtvrtletí meziročně klesl o 13 procent na 8,7 miliardy korun. Tržby dosáhly 52,8 miliardy korun, což bylo meziročně zhruba o dvě procenta víc.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme