Naftogaz a Gazprom usedly v Bruselu k jednacímu stolu

Evropská unie začíná zvyšovat tlak na Rusko i Ukrajinu kvůli zastavení dodávek plynu do Evropy. Český premiér Mirek Topolánek za sedmadvacítku obě země varoval, že Unie vůči nim přitvrdí, pokud se nedohodnou. Ostřeji se ale vyjadřuje i Evropská komise. V Bruselu začala intenzivní jednání o tom, jak ven ze současné krize. Šéfové ruského Gazpromu a ukrajinského Naftogazu se nakonec po peripetiích v Bruselu sešli k přímým jednáním.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pracovník kontroluje tlak v plynovém potrubí v Maďarsku

pracovník kontroluje tlak v plynovém potrubí v Maďarsku | Zdroj: ČTK

Obě delegace se celý den v belgické metropoli míjely a Naftogaz dokonce prohlásil, že společná schůzka byla zrušena. Závěry z jednání by měly být podle diplomatů známy během pozdního odpoledne.

Ukrajina slibuje obnovit dodávky plynu do Evropy hned po otevření kohoutků na ruské straně. "Plyn neproudí přes Ukrajinu do Evropské unie, protože Gazprom přerušil veškeré dodávky na Ukrajinu," hájil na slyšení v Evropském parlamentu ukrajinskou pozici v plynovém sporu vicepremiér Hryhorij Němirja.

Slíbil, že jeho země vyřeší současnou rozepři a obnoví dodávky. Ředitel ukrajinské společnosti Naftogaz Oleh Dubyna řekl, že technici potřebují k obnovení tranzitu plynu dále do Evropy 36 hodin. "Jakmile čidla zaznamenají proudění plynu z Ruska na Ukrajinu, budeme se jej snažit co nejrychleji exportovat," vzkázal hlavně balkánským státům, které zůstaly zcela bez plynu.

Kontakty mezi Ruskem a Ukrajinou během dne usnadňoval předseda Evropské komise José Barroso a český ministr průmysl Martin Říman. Barrosův mluvčí Johanes Laitenberger potvrdil, že pověst Rusů a Ukrajinců jako spolehlivých dodavatelů utrpěla. "Tato pověst je ohrožena, a to samozřejmě znamená, že zákazníci budou muset do budoucna hledat alternativy," uvedl mluvčí.

Evropská unie je připravena ve velmi krátké době vyslat na Ukrajinu pozorovatele, kteří by měli kontrolovat dodávky. Dnes večer by mohli být vybráni členové monitorovací mise, ta by pak mohla začít během několika dnů. Rusko a Ukrajina s vysláním mise ale zatím definitivní souhlas nevyslovily.

Přečtěte si, jak probíhalo omezování dodávek ruského plynu:
Evropa je dál bez ruského plynu, jednání v Moskvě skončilo bez výsledků
Do Evropy se přes Ukrajinu nedostává plyn z Ruska
Evropa je dál bez ruského plynu, jednání v Moskvě skončilo bez výsledků
Zásobování ruským plynem dramaticky pokleslo, Slovensko vyhlásilo stav nouze
Dodávky zemního plynu z Ruska k nám klesly na čtvrtinu
Evropská komise: Občanům EU nehrozí snížení dodávek plynu
EU podpořila český postoj ke sporu o plyn
Snížení dodávek plynu z východu pocítili v Polsku
Rusko-ukrajinský spor o plyn se projevil na dodávkách do Česka
Evropa se sejde kvůli plynu z Ruska
Některé evropské země hlásí pokles dodávek ruského plynu
Zastavení dodávek ruského plynu na Ukrajinu znepokojuje Evropskou unii
Ruský Gazprom přerušil dodávky plynu Ukrajině

Pavel Novák, Martin Hromádka, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme