Pandemie koronaviru může celosvětově stát až 4,1 bilionu dolarů, odhaduje Asijská rozvojová banka

Náklady na boj s ekonomickými dopady pandemie by mohly celosvětově dosáhnout až 4,1 bilionu dolarů, tedy v přepočtu 104,5 bilionu korun. To je asi pět procent světového hrubého domácího produktu, vyplývá z prognózy Asijské rozvojové banky. Vše podle ní bude záviset na tom, do jaké míry se nemoc COVID-19 rozšíří v Evropě, ve Spojených státech a dalších velkých ekonomikách.

Manila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pandemie koronaviru by světovou ekonomiku mohla stát až 4,1 bilionu dolaru | Foto: Ahmed Yosri/File Photo | Zdroj: Reuters

Pokud se podaří šíření koronaviru omezit za kratší dobu, škody by mohly dosáhnout asi dvou bilionů dolarů, tedy zhruba 2,3 procenta světového HDP. Rozvojová Asie, včetně Číny, v tomto odhadu představuje 36 procent nákladů.

Itálie zažila za první čtvrtletí nejprudší pokles průmyslu za 11 let. Očekává další prohloubení propadu

Číst článek

„Nikdo nedokáže říct, jak moc se COVID-19 může rozšířit. Její potlačení může trvat déle, než teď odhadujeme,“ uvedl ve zprávě hlavní ekonom Asijské rozvojové banky Jasujuki Sawada. „Nedají se vyloučit vážné finanční otřesy ani finanční krize,“ dodal.

Na začátku března banka škody odhadovala na 347 miliard dolarů a snížení světového HDP o 0,4 procentního bodu. Od té doby se epicentrum nákazy přesunulo z Číny do Evropy a pak do Spojených států a počet nakažených po celém světě přesáhl jeden milion.

Aktualizovaný odhad zohledňuje dopady na turistiku, spotřebu a investice, uvedl Sawada v rozhovoru s agenturou Bloomberg. Náklady se ale podle něj mohou ještě zvýšit, jestliže budou narušeny dodávky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme