Náklady na organizaci voleb do sněmovny dosahují téměř miliardy korun

Předčasné volby do sněmovny by přinesly výdaje politickým stranám a uskupením, dotkly by se ale i daňových poplatníků. Za parlamentní volby v roce 2010 zaplatilo ministerstvo financí z kapitoly všeobecná pokladní správa celkem 964 milionů korun. Teď by částka vzhledem k inflaci rozhodně nebyla nižší. Peníze by se ale stejně utratily i za volby v řádném termínu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začalo sčítání hlasů v senátních volbách | Foto: Filip Jandourek

Výdaje na provozní, bezpečnostní, technické a organizační zabezpečení voleb dosáhly v roce 2010 463 milionů korun. Připočíst je nutné také příspěvek pro ty, kteří byli ve volbách úspěšní.

„Tam to funguje tak, že každá politická strana, hnutí nebo koalice, která ve volbách získala alespoň 1,5 procenta z celkového počtu platných hlasů, tak za každý odevzdaný hlas dostane z rozpočtu sto korun. V roce 2010 to přišlo na 502 milionů korun,“ vysvětluje mluvčí ministerstva financí Ondřej Šrámek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Jitka Hanžlová zjišťovala, na kolik vyjdou volby do sněmovny

Zbytek peněz šel například na zajištění telekomunikačních a datových služeb, překlady materiálů nebo na chod úřadů.

„Ministerstvo financí posílá peníze ministerstvu vnitra na policii, ostrahu volebních místností, na tisk volebních lístků a prostřednictvím ministerstva vnitra pak obcím a krajům na volební místnosti, komise, na vybavení místností. A další peníze se potom posílají na Český statistický úřad na zabezpečení sčítání, pak třeba na ministerstvo obrany, protože některé volební místnosti jsou ve vojenských újezdech, a ministerstvo zahraničí, protože některé volební místnosti jsou na ambasádách,“ dodává Šrámek.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme