Napětí i obavy z dalšího vývoje přinesl první den summitu G20

V Jižní Koreji začal summit G20. Lídři dvaceti zemí světa se snaží nalézt způsob, jak nastartovat globální ekonomiku. Spory kolem kurzů měn se ale nedaří odstranit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama na summitu G20 v Soulu | Zdroj: ČTK

Cílem kritiky jsou hlavně Spojené státy, které pumpují nové peníze do vlastní ekonomiky a tím oslabují kurz dolaru. Americký prezident Barack Obama ale tuto politiku obhajuje.

„Nejdůležitější věcí, kterou můžeme udělat ke snížení našeho dluhu a našich deficitů, je zajistit ekonomický růst,“ prohlásil Barack Obama, podle kterého tímto způsobem naopak dojde ke zvýšení kurzu dolaru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání lídrů G20 v Soulu sleduje východoasijský zpravodaj ČRo Robert Mikoláš.

„Pořád jsme největším trhem na světě a obrovským ekonomickým motorem, který ovlivňuje růst všech ostatních zemí. Státy jako Německo, které hodně vyváží, těží z našich otevřených trhů, protože od nich nakupujeme. To platí pro všechny země G20,“ řekl Obama.

Záměr americké centrální banky nakupovat ve velkém rozsahu vládní dluhopisy ale kritizují Čína, Německo či Rusko. Experti v této souvislosti varují, že by summit mohl skončit bez nějaké dohody.

Někteří analytici poukazují na negativní efekt, který může mít výsledek jednání mezi Spojenými státy a Jižní Koreou o zóně volného obchodu. Prezidenti obou zemí, Barack Obama a I Mjong-bak na tiskové konferenci v Soulu přiznali, že se sporné otázky zatím nepodařilo odstranit.

Robert Mikoláš, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme