Napětí na pracovním trhu roste. Firmy nabízejí méně volných míst

Šance najít si nové místo letos stále klesá. Nabídka volných pozic ze strany firem byla v květnu o devět procent nižší než ve stejném období loni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

V květnu bylo na portálu Jobs.cz vystaveno 22 600 inzerátů na volná místa. To je sice o jedno procento víc než v dubnu, ve srovnání s loňským květnem se ale nabídka propadá. Nejde tak jenom o krátkodobý výkyv v poptávce firem po nových zaměstnancích.

Podle analytiků jsou důvodem hlavně obavy zaměstnavatelů z dalšího vývoje ekonomiky, které se stále silněji promítají do jejich náborových aktivit. To dokládá také pokles nabídky míst i v dosud velmi zdravém odvětví strojírenství. Společnosti se poučily z krize v roce 2008 a teď chtějí být připravené na všechny možnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nabídku volných míst prošel redaktor Tomáš Medek

Ukazuje se, že v případě potíží jsou na pracovním trhu nejvíce ohroženi absolventi škol, zvláště ti bez jakékoli předchozí praxe. Počet pozic vhodných pro absolventy v květnu sice vystoupal na letošní maximum 4100, oproti loňskému květnu je to ale o 16 procent méně.

Současné napětí na trhu práce pomůže podle ekonomů zmírnit pouze růst ekonomiky. Vládních opatření na podporu zkrácených pracovních úvazků je totiž u nás minimum.

V posledních dnech se mluví i o možnosti zavést opatření na podporu udržení zaměstnanosti, kterému se říká Kurzarbeit. Zaměstnancům se při něm zkrátí pracovní doba a ušlý příjem jim doplatí stát. Zaměstnavatel tak nemusí propouštět. Podobné opatření fungovalo během poslední krize například v Německu.

Igor Maňour, Tomáš Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme