Národní akční plán má v sobě kombinovat všechny podporované zdroje energie

Vláda by měla příští týden projednávat zákon o podporovaných zdrojích energie. Ten má nahradit doposud platící zákon 180/2005 sbírky. Zákon má vycházet z Národního akčního plánu a má v sobě kombinovat všechny podporované zdroje energie. Tedy druhotné a obnovitelné zdroje a také kombinovanou výrobu elektřiny a tepla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotovoltaika. Solární energie. Slunce | Foto: Free Digital Photos

Co zákon nově definuje popsal Rádiu Česko vedoucí Oddělení podpory obnovitelných zdrojů a úspor energie Ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Gebauer.

Přehrát

00:00 / 00:00

Chystaný zákon o podporovaných zdrojích energie. Téma příspěvku Barbory Kreuzerové.

„Snažíme se změnit systém výkupu. Ze zelených výnosů a povinného výkupu přesouváme váhu na systém zelených bonusů, který je flexibilnější a v rámci uplatnění elektřiny jako komodity na trhu také výhodnější, zejména pak pro výrobce a sponzory, respektive občany a stát,“ uvedl Gebauer.

Zákon pamatuje i na krizi v teplárenství

Zákon se bude projednávat ve chvíli, kdy se také stupňuje debata o možné krizi v teplárenství. Ta by mohla začít kvůli nedostatku hnědého uhlí. Zákon o obnovitelných zdrojích energie na teplo myslí také.

„Ve zmíněném zákoně je nově obsažená povinnost investiční podpory tepla a obnovitelných zdrojů. To znamená, že každý, kdo vypíše program podpory v energetice, je povinen zařadit i výzvu na podporu výroby tepla z obnovitelných zdrojů,“ řekl Rádiu Česko Gebauer.

Kdo by čekal že bude zákon nově upravovat i podmínky pro solární energii, ten by se mýlil. Podle Gebauera z ministerstva průmyslu a obchodu už všechny důležité fotovoltaické zákony byly přijaty v loňském roce.

„Zákony přijaté v roce 2010 se přepisují tak, jak byly přijaty. Žádné novinky a další omezení se neplánují. Maximálně dojde k drobným úpravám, které ovšem nepovedou k omezení, ale naopak k opravám nepravostí,“ upřesnil Pavel Gebauer.

Na smršť zákonů, které fotovoltaiku regulovaly se snesla velká vlna kritiky. Právníkům vadí solární daň i stop stav, který například podle Pavla Douchy z advokátní kanceláře Šikola, nemá zákonnou oporu. S novým zákonem ale Doucha více méně souhlasí.


„Znění zákona se od loňského června značně posunulo. Postupně se totiž daří odstraňovat opatření jako například solární daň a opatření, která zasahují do práv stávajících provozoven. Zákon posouvá celý sektor správným a pozitivním směrem. S elektřinou tak bude možné volně obchodovat,“ uvedl Doucha pro Rádio Česko.

Podpora jen do výše limitů

Chyby se ale najdou všude, a tak je to i s tímto zákonem. Nepůjde nejspíš o tak kontroverzní případy jako solární daň, život ale asi některým lidem zkomplikují.

„Podpora bude garantovaná jen do výše limitů, které jsou stanovené takzvaným Národním akčním plánem. V případě, že bude limit instalovaného výkonu překročen, na další rok podpora vyhlášena nebude, což výrazným způsobem devalvuje podnikání v sektoru,“ uzavřel Doucha.

Zda bude zákon schválen a kdy přesně se dostane při jednání na řadu, to už závisí na politické vůli. Ta tu ale podle všeho je. Nikdo totiž nechce aby se u jiné energie opakovalo takové šílenství jako u té sluneční.

Barbora Kreuzerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme