Vláda Národní plán obnovy nafoukla a zpřeházela, aby měla dost klimatických projektů, vadí ekoložce

Vláda rozvrhla investice, pro které bude možné čerpat 172 miliard z Evropské unie. „Je to ucelený plán, který je jedním z těch nejvíce ambiciózních v České republice,“ prohlásil vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). „Po dohodě s Evropskou komisí tam máme 41 procent takzvaných klimatických projektů. Povinnost byla 37 procent,“ dodal. Ředitelka Hnutí Duha Anna Kárníková ale upozorňuje ve vysílání Českého rozhlasu Plus na možné problémy.

Speciál Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak pomůže Česku Národní plán obnovy? (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„Ještě zhruba před týdnem plán nenaplňoval hlavní kritérium Evropské komise, a to že 37 procent všech investic má putovat na opatření, jež pomohou chránit klima, nebo se na něj adaptovat,“ upozorňuje Kárníková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Evropské peníze mají nahradit díry ve státním rozpočtu, kritizuje Národní plán obnovy Anna Kárníková

Tento problém v projektu podle Kárníkové přetrvával i po devíti měsících příprav. A dodává, že vláda nakonec přistoupila k poměrně šalamounskému řešení.

„Na poslední chvíli Národní plán obnovy nafoukla asi o osm miliard a popřeházela položky tak, aby tento požadavek naplnila,“ přibližuje ředitelka Hnutí Duha.

Všechna zahrnutá opatření nejsou podlení špatná. Za pozitivní považuje například rozhodnutí investovat do projektů energetických úspor v obcích a veřejných budovách.

„Je potřeba říct, že některé z těch peněz, které jsou investovány z plánu obnovy, nejsou penězi navíc, ale jsou to peníze, které lepí díry ve státním rozpočtu.“

Konkrétně jde například o financování další etapy Zelené úsporám, která by byla obyčejně pokryta z výnosů z aukcí emisních povolenek. Státní rozpočet ale peníze z tohoto programu stáhl.

K problematickým položkám národního plánu přisazuje i sociolog a zakladatel společnosti PAQ Research Daniel Prokop. Má za to, že plánované investice do školství, které silně zasáhla pandemie, jsou příliš nízké.

Vláda navýšila Národní plán obnovy na téměř 191 miliard.,Chceme vyčerpat i rezervu,‘ řekl Havlíček

Číst článek

„Nějaká jedna miliarda, která jde na dohánění handicapů v doučování a další asi 1,5 miliarda na financování škol, aby se s tím vyrovnaly. To je v rámci rozpočtu Národního plánu obnovy hrozně málo,“ podotýká.

Sektor vzdělávání by si podle jeho názoru zasloužil větší finanční injekci než třeba kapitola bezpečnosti dopravy.

Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Martiny Maškové a Jana Burdy. Hosty byli Karel Havlíček - vicepremiér, ministr obchodu a průmyslu a ministr dopravy, Anna Kárníková - ředitelka Hnutí Duha, Petr Třešňák - místopředseda sněmovního Výboru pro zdravotnictví a Daniel Prokop - sociolog, zakladatel společnosti PAQ Research.

Martina Mašková, Jan Burda, Zuzana Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme