V Česku se ceny plynu zvedly nejvíce v EU. ‚Nejspíše bude chyba ve statistice,‘ brání se ministerstvo

Ve druhém pololetí minulého roku se ceny plynu v Česku meziročně zvedly nejvíce ze všech zemí v Evropě. Oproti tomu nejnižší nárůst zaznamenalo Slovensko. Uvádí to evropský statistický úřad Eurostat. V Česku byla průměrná cena elektřiny druhá nejvyšší. „Myslíme si, že se jedná o chybu ve vykazování a ten nárůst nebyl tak výrazný, jak Eurostat zveřejňuje,“ říká zástupce vrchního ředitele ministerstva průmyslu a obchodu René Neděla.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

topení, ilustrační foto

Budou probíhat jednání v rámci celého sektoru, abychom identifikovali, jestli náhodou některé metodiky vykazování vůči Eurostatu nejsou zavádějící nebo zastaralé (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Proč jsou u nás energie nejdražší z celé Evropy?
Musíme se podívat do čísel, které zveřejnil statistický úřad. Protože tak, jak jsme se na ně rychle dívali, neodpovídají podle našeho názoru realitě, která je. Myslíme si, že je chyba ve statistickém vykazování, protože je vidět, že došlo k přepočtu na spotřebu 100 kW.

Zároveň když jsme to kontrolovali s některými obchodníky, tak jsme viděli, že ceny se pohybovaly zhruba na polovině, která je vykazovaná v statistických číslech. Myslíme si, že se jedná o chybu ve vykazování a ten nárůst nebyl tak výrazný, jak Eurostat zveřejňuje.

Podle vás se to tedy liší o polovinu?
Ano, je to zhruba o polovinu a zároveň je to o metodice, jak je nastavená. Když se podíváme, tak jsou to čísla za druhé pololetí. Například úsporný tarif a tedy ten finanční příspěvek, který dostali jednotlivý zákazníci, tak evidentně není zohledněn v jednotlivých číslech, protože statistika řeší komoditní část a různé daňové zvýhodnění.

Ať už je to tak, nebo tak, jak si vysvětlujete, že meziroční nárůst cen energií na Slovensku se liší, a docela výrazně, od Česka?
Opravdu to záleží na systému vykazování. Já si pamatuju šest let zpátky, kdy Eurostat naopak zveřejňoval, že máme záporné takzvané markupy a byli jsme bráni, že jsme nejlepší v rámci celé EU.

Evropa nahrazuje energii z Ruska zkapalněným zemním plynem. Nabídka je ale stále omezená

Číst článek

Realita byla obráceně, že tam záporné markupy rozhodně nebyly. Myslím si, že je to opravdu ohledně toho systému vykazování a jak se k tou přistupuje.

V tuto chvíli budou probíhat jednání v rámci celého sektoru, abychom identifikovali, jestli náhodou některé metodiky vykazování vůči Eurostatu nejsou zavádějící nebo zastaralé.

Jaké byly kroky států, u kterých nárůst cen podle původních propočtů nebyl tak drastický? Co dělaly jinak než my?
Státy, které jsou zmiňovány v rámci toho minimálního nárůstu, přistoupily k různým daňovým opatřením.

Například neměly žádnou spotřební daň, žádnou daň z elektřiny nebo odpustily distribuční poplatky. Šly do vlastní cenotvorby.

Kdybychom to my dělali stejně jako oni, byli bychom na tom lépe?
To v tuto chvíli nelze říci. Když se podíváme na realitu, jaká na trhu je, většina zákazníků neměla ceny, které byly prezentovány v rámci Eurostatu. Vůči těm číslům je realita pozitivnější, než jak vypadají zveřejněná čísla.

Hanka Shánělová, zar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme