Naše ekonomika je ve skvělé kondici

Ekonomika roste nejrychleji od roku 1996 navzdory drahé ropě a pomalému růstu v Německu, které je naším největším obchodním partnerem. Česká republika se tak postavila vedle Slovenska na pomyslný stupínek vítězů. Obě ekonomiky rostou stejným tempem a zároveň mají nejrychlejší růst v regionu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chemopetrol | Foto: Jan Rosenauer

Výkonnost ekonomiky je podle vicepremiéra Martina Jahna tažena především růstem průmyslu a zahraničního vývozu: "Přispěly k tomu politiky v oblasti podpory zahraničních investic, ale i podpory podnikání a velmi úspěšné čerpání z fondů Evropské unie. A určitě se také projevuje nedávné snížení firemních daní a větší podpora výzkumu a vývoje."

Zatímco vývoz meziročně vzrost o 7,6 %, dovoz poklesl o 0,1 %. Kromě toho těžíme z toho, že stále více nadnárodních společností přenáší svou výrobu ze západu na východ s tím, jak se snaží snížit náklady na práci. Více utrácela i vláda - statisticky se tak projevil především nákup stíhaček.

Podle Vladimíra Pikory z Volksbank je podstatné, že hrubý domácí produkt na hlavu po přepočtení paritou kupní síly je u nás nejvyšší v eurozóně. Ovšem ačkoli rosteme zhruba 4,6krát rychleji než eurozóna, je to stále málo na to, abychom vyspělé státy Unie rychle dohnali. To nebude dříve než za 10 let.

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme