Naši exportéři bijí na poplach

Stále více vývozních podniků volá po zásahu proti sílící koruně. Měna podle nich posiluje příliš rychle; dříve uzavřené smlouvy jsou nevýhodné a exportéři přicházejí o zisk. V Trutnově se proto sešli zástupci 180 firem, jejichž celkový obrat je 220 miliard korun, aby zformulovali své požadavky vůči vládě a centrální bance.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruna a euro | Foto: Jan Rosenauer

Signatáři Trutnovské výzvy se shodli na tom, že současný kurs koruny neodpovídá vývoji hospodářství, ale je výsledkem spekulace na devizovém trhu. Ta je vyvolána hlavně překotným prodejem státních podílů v privatizovaných firmách. Požadují proto okamžité zastavení prodeje podílů ve státem vlastněných firmách, prodloužení blokace dosavadních privatizačních příjmů a také pozastavení udělování investičních pobídek.

Jak Radiožurnálu řekl předseda představenstva Texlenu Trutnov Petr Vik, exportérům vadí hlavně laxní postoj Zemanova kabinetu. "Česká národní banka v těch posledních dnech skutečně reálně začala pojmenovávat situaci, to nevidíme u vlády. Samozřejmě nestačí jenom reálně pojmenovávat, ale i dělat určité kroky. Na rozdíl od ČNB, která se o to snaží nástroji, které má, to u vlády zatím ještě nevidíme."

Zřejmě nejčerněji vidí situaci prezident Hospodářské komory Zdeněk Somr. Podle něj hrozí zavírání podniků, přesun výroby do jiných zemí a také masivní propouštění. "Podstatná část standardních mechanismů nezabírá, je potřeba začít bít na poplach, že ta situace je opravdu natolik závažná, že hrozí destabilizace hospodářství. Nejsou pravdou optimistické scénáře, že takto česká ekonomika může fungovat a růst o tři nebo čtyři procenta. Jestli toto bude pokračovat, tak české ekonomice reálně hrozí zhroucení."

Ministerstvo průmyslu a obchodu má však jiný názor. Posilování koruny není národní katastrofa, jak to líčí vývozci, říká náměstek Zdeněk Vorlíček. Podle něj podnikatele čekají v Evropské unii ještě náročnější časy, a tak nemohou spoléhat na pomoc odjinud a čekat na zázraky. "Celospolečenským problémem je třeba deficit obchodní bilance, a protože musíme dovážet spoustu paliv, tak to vylepšuje silná koruna. Celospolečenský problém je potřeba vyrovnávat před vstupem do EU ceny a mzdy s průměrem EU - to silná koruna zlepšuje, pro spotřebitele zlevňuje dovozové zboží, benzín, počítače - to je plus, čili problém je to exportérů, a to ještě zdůrazňuji některých a některých odvětví."

Česká národní banka požadavky vývozců nechce komentovat, je ale připravena s nimi jednat. K setkání by mělo dojít počátkem května.

Jitka Hanžlová, Marika Táborská, Jana Ulbrychová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme