Nastal poslední termín pro změnu penzijního fondu

Dnes je poslední termín, do kterého mohou nespokojení klienti změnit svůj penzijní fond. V posledních týdnech tak ke konkurenci - třeba kvůli nízkým výnosům - přecházely desítky tisíc lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důchodce na pláži

Důchodce na pláži | Foto: Marián Vojtek

Na konci loňského roku vstoupily v účinnost nové zákony důchodové reformy, které umožňují přechod k jinému penzijnímu fondu jen v prvních dvou měsících roku.

„Všechny penzijní fondy přijímají změnu penzijního fondu tak, že je potřeba ji doručit do sídla těchto penzijních společností,“ říká viceprezident Asociace penzijních fondů Karel Svoboda a dodává, že změna se sice dá stihnout ještě dnes, nicméně je třeba brát v úvahu právě tento fakt.

„Pokud by se někdo pokusil to doručovat přes jiné místo, například přes svého zprostředkovatele, tak opravdu dojde k tomu, že tuto změnu penzijní fondy odmítnou,“ upozorňuje Karel Svoboda.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Ranním interview Radiožurnálu shrnoval viceprezident Asociace penzijních fondů Karel Svoboda, co změna penzijného fondu obnáší

Podle Karla Svobody se klienti ke změně fondu rozhodují podle jediného kritéria – výnosu penzijního fondu v posledních letech. Bohužel nezohledňují také to, jaké má fond náklady příštího období nebo jak silně je vybaven kapitálem.

Lidé tak často nevezmou v úvahu všechny faktory a pod matoucím příkrovem čísel a vztažných období se rozhodují ke změně podle opticky výhodných nabídek. Tato akce se jim často kvůli poplatkům za přestup k jinému fondu začne podle Karla Svobody vyplácet až ve velmi dlouhém časovém horizontu.

„Naproti tomu finanční poradce si přijde na svoji provizi, která se v současné době pohybuje kolem 500 procent měsíční úložky, to je 2000 korun, takže pro toho je to výhodné v každém případě,“ popisuje běžnou praxi Karel Svoboda.

Lidé budou moci změnit fond i po lednu 2013. Přijdou už ale o současné výhody, jako je garance nezáporného zhodnocení úspor nebo nárok na takzvanou výsluhovou penzi, tedy možnost si po 15 letech polovinu naspořených prostředků vybrat.

Nebude také možné vstoupit do takzvaného transformovaného fondu, na který se přemění současné penzijní fondy. Jejich místo nahradí nové, takzvané účastnické fondy.

Nové smlouvy o penzijním připojištění je možné za současných výhodných podmínek uzavírat až do konce listopadu.

Tomáš Medek, Marína Dvořáková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme