Návrat drachmy by Řecku pomohl jen na chvíli, shodují se podnikatelé

Summit Evropské unie, který dnes začíná v Bruselu, má být klíčový pro budoucnost eura. Řekové mu stále dávají přednost před návratem k drachmě, jak dali najevo v posledních volbách. Další škrty a reformy jsou jim pořád milejší než odchod z eurozóny. Nahnáno z něj mají skoro všichni Řekové, včetně podnikatelů a hoteliérů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záliv Kaki Thelassa

Záliv Kaki Thelassa | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Fabrika leží u vesnice Evropos na severu Řecka. Její ředitel je Řek, který se ale narodil v Čechách. „Jmenuji se Teodor Kutupis, pracuji ve firmě 25 let, děláme stavební kování,“ představuje se.

Firma má 20 zaměstnanců, kdysi mívala 50 a nezkrachovala jen díky vývozu svých výrobků do zahraničí. „Firmy, které mají zakázky v zahraničí, se ještě drží, ale ty, které pracují pouze pro řecký trh, zavírají. Řeknu vám případ – tady je průmyslová zóna, kde je asi 20 firem, které kdysi hodně prosperovaly. Teď dvě, tři pracují jakž takž.“

Kdyby Řecko vystoupilo z eurozóny, znamenalo by to podle pana Kutupise konec i pro jeho firmu. „Nebudou peníze, abychom koupili materiál. Banky přestanou dávat veškerý úvěr a bez úvěru nemůžeme koupit základní suroviny a firma nemůže pracovat.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodaj ČRo Pavel Polák natáčel názory na euro na různých místech Řecka

V Aténách před několika dny složila přísahu vláda, která chce zemi v eurozóně udržet. Pro mnoho Řeků je to důležité téma.

„Mám velký strach, že Řecko odejde z eurozóny,“ říká v centru Atén mladá žena.

Yannis je padesátník. Podle něj je řecká společnost po volbách rozdělená: „Polovina si myslí, že nesmíme odejít z eurozóny, druhá polovina si myslí, že už dál nesmíme škrtat v rozpočtu a šetřit. Podle mého názoru by odchod z eurozóny byla katastrofa.“

Pokud by Řecko muselo opustit eurozónu, drachma by vůči euru ztratila okamžitě hodnotu. Řecko by byla rázem levná, a tudíž žádaná turistická destinace. Z toho by mohli mít radost hoteliéři.

„Nemyslím si, že by tahle výhoda trvala dlouho. Po roce, možná po dvou by šly ceny opět nahoru. Protože Řecko by za drahé peníze stále dováželo zboží a pohonné hmoty ze zahraničí,“ říká ředitel Řecké turistické kanceláře v Heraklionu na Krétě Aris Stratakis.

Pavel Polák, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme