Návrh ČSSD na nižší daň z pohonných hmot jde do závěrečného čtení

Spotřební daň z pohonných hmot by se mohla snížit. K definitivnímu schvalování totiž putuje návrh ČSSD, podle kterého by se daň z benzinu snížila o 2,50 koruny a z nafty o dvě koruny na litr. Zákon by měl podle sociálních demokratů raději platit jen do konce příštího roku, aby se pak daň mohla případně znovu upravit. Jednání o spotřební dani se nicméně ve sněmovně přelilo v debatu o protikrizových opatřeních.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tankování paliva | Foto: PETROL media

Sociální demokracie poslala novelu do sněmovny loni v létě, kdy byly ceny pohonných hmot na svých maximech. Teď nicméně operovala tím, že návrh může mít i protikrizové účinky.

Podle jeho autora Milana Urbana by totiž mohl posílit poptávku. "Ponechá zhruba 18 miliard korun podle výpočtu ministerstva financí rodinám a občanům, kteří za tyto peníze budou moci nakoupit jiné zboží," uvedl Urban.

Snížení spotřebních daní je jedno z možných protikrizových opatření i podle občanského demokrata Vlastimila Tlustého. Zná sice i lepší možnosti, ale ty tu teď podle něj nejsou. "Tenhle návrh je tady na stole, může být přijat i příští týden, a podle mého názoru platí ´kdo rychle koná, dvakrát koná´. Vláda bohužel zatím nekoná," míní Tlustý.

Ministr financí Miroslav Kalousek s tím ale nesouhlasí. Zákon měl podle něj řešit ceny pohonných hmot v loňském roce. Teď je ale situace úplně jiná. "Dnes to opět ti, kteří chtěli škodit před rokem, vydávají za protikrizové opatření. Nezáleží na motivech, důležité je škodit," podotkl Kalousek.

Definitivně by se mělo o zákonu rozhodnout ještě na této schůzi sněmovny. Rozpočtový výbor doporučil tuto novelu zamítnout. Zamítnout ji chce i poslankyně zelených Věra Jakubková s tím, že zelení odmítají zvýhodňování individuální automobilové dopravy včetně kamionové.

"Mnohem lepší je investovat do veřejné dopravy, masivní investice do železnic, které umožní lidem mobilitu, zlevní jim dopravu, a to si myslím, že se promítne přímo k těm lidem, ale zároveň i do životního prostředí. Ještě jsem navrhovala, abychom věnovali pozornost mýtu, které je u nás velice nízké," uvedla Jakubková.

Tématu spotřebních daní z pohonných hmot jsme se podrobně věnovali i v pořadu Radiofórum. Záznam si můžete poslechnout v sekci RÁDIO NA PŘÁNÍ.

K tématu si přečtěte také:
Návrh na snížení spotřební daně na benzín a naftu je podruhé ve sněmovně
Spotřební daň u nafty a benzinu by se mohla snižovat
Evropská komise navrhla výrazné zvýšení spotřební daně z nafty
EU odmítá snížit ceny pohonných hmot odstraněním daní

Veronika Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme