Nečas: Penzisté budou i po reformě dostávat peníze hlavně ze státního důchodu

Čeští penzisté jsou z 95 procent závislí na příjmech od státu. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) je to nejvíc v celé EU včetně nových členských zemí. Důchodovou reformu řešilo i dnešní fórum Zlaté koruny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

důchodci (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

I po důchodové reformě budou penzisté dostávat peníze hlavně ze státního důchodu. Ale závislost na něm se přece jen o něco sníží. Podle Nečase stát do budoucna reformou penzí ušetří až 80 miliard korun ročně.

Schodek důchodového účtu je teď 45 miliard korun a stále roste, protože výdaje na důchod převyšují příjmy o více než 20 procent. Ministryně práce Ludmila Müllerová (TOP 09) upozornila, že nynější penzijní systém už se blíží hranici, kdy ještě může fungovat. Z toho vyplývá, že nastane situace, kdy se důchody z něj budou snižovat a lidé si je budou muset doplnit vlastními úsporami.

Přehrát

00:00 / 00:00

Informace z dnešního fóra Zlatá koruna prostředkoval Jaroslav Skalický z ekonomické redakce

Problémy důchodového systému vyplývají mimo jiné z toho, že česká populace stárne. Podle statistik nyní připadají na jednoho důchodce téměř dva ekonomicky aktivní lidé. V polovině století se tento poměr změní na jedna ku jedné.

Starobní důchod dostávalo na konci letošního září zhruba jeden a tři čtvrtě milionu lidí. Průměrně to bylo necelých 12 000 korun, průměrná důchodkyně 9800 korun. Když se k tomu přidají invalidní a pozůstalostní penze, tak Česká správa sociálního zabezpečení eviduje 2 miliony 860 tisíc lidí.

Příští rok vláda odstartuje daňovou reformu. Zatím se ukazuje, že zájem lidí zapojit se to takzvaného druhého pilíře je menší, než vláda čekala. Přiznal to i premiér. Zdůvodnil to "masivní negativní kampani". Reformu totiž kritizuje opozice, odbory i někteří experti. ČSSD navíc oznámila, že když bude ve vládě, druhý pilíř zruší.

Druhý důchodový pilíř spočívá v tom, že lidé budou moci přesměrovat tři procentní body z odvodů do vlastního spoření u fondů, přidat k nim budou muset částku ve výši dvou procentních bodů ze svého. Systém se ale vyplatí spíš mladým lidem s vyššími příjmy.

Názory české veřejnosti na aspekty důchodové reformy | Foto: ČTK

Jaroslav Skalický, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme