Nedostatek elektřiny Česku nehrozí, odmítá Bursík

Zvýšit do roku 2020 podíl biopaliv na spotřebě benzinu a nafty v dopravě na deset procent a snížit emise skleníkových plynů o 20 procent ve srovnání s rokem 1990. I to jsou cíle plánu energetické politiky státu, který vláda předloží Evropské komisi. Podle ministra životního prostředí Martina Bursíka si Česko připravilo svou pozici nejen pro evropskou energetickou politiku, ale i jakousi mapu obnovitelných zdrojů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tepelná elektrárna Tušimice | Foto: ČEZ

Do roku 2020 by měl podíl obnovitelných zdrojů energie dosáhnout v celé Evropě dvaceti procent. V každé členské zemi by ale mohl být jiný. Vláda se dohodla, že přidělený podíl dále rozdělí na dopravu, výrobu tepla a výrobu elektrické energie.

Spotřeba elektřiny se u nás stále zvyšuje, vloni to bylo skoro o tři procenta. Analytik Petr Novák ze společnosti Atlantik předpokládá, že i v dalších letech bude růst.

"Výroba elektřiny v České republice proti tomu bude klesat tak, jak budou postupně vypadávat výrobní zdroje ČEZu z důvodu ukončení životnosti, a ČEZ si nemůže dovolit obnovit své uhelné portfolio v plné výši díky územním těžebním limitům na hnědé uhlí v severních Čechách," vysvětlil analytik.

Podle odhadů se může spotřeba elektřiny vyrovnat s její výrobou v letech 2009 až 2012. S tím, že bude u nás v nejbližších letech nedostatek elektřiny, ale nesouhlasí ministr životního prostředí Martin Bursík. Také strašení podle něj slouží především lobby za prolomení limitů těžby uhlí a znovuotevření diskuze o energii z jádra.

"My jsme největší vývozce elektřiny na hlavu, celou výrobu Temelína, respektive ještě o něco více vyvážíme do zahraničí a je absolutně nesmyslné, že za několik let tady nebude elektřina," zdůraznil Bursík.

Martin Hromádka, Tomáš Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme