Nedostatek hotovosti dopadá i na české krajanské spolky v Řecku

Zavřené banky v Řecku komplikují život i českým krajanům. Kvůli omezeným výběrům z bankomatů se nemohou dostat k dotacím, které jim poslalo české ministerstvo zahraničí. A nemají tak třeba hotovost na uspořádání dětského tábora. Doufají proto, že veškerá omezení už brzy tamní vláda zruší.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecká krize. Bankomat v Atenách stále vydává jen omezenou sumu peněz

Řecká krize. Bankomat v Atenách stále vydává jen omezenou sumu peněz | Zdroj: Reuters

Bankomaty stále dávají jen 60 eur denně, ovšem firmy, které mají své účty v peněžních ústavech, mají stále smůlu. A pokud se situace v příštích dnech a týdnech nezlepší, do problémů se dostane třeba i český krajanský spolek v Aténách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaký dopad má řecká krize na krajanské spolky nebo české firmy, zjišťoval v Aténách zpravodaj Robert Mikoláš

„Z České republiky dostáváme dotace na fungování školy, školky, babyclubu a na různé akce, které jsou spojené s udržováním českých tradic. A tyhle peníze si nemůžeme vybrat. Jediné, co můžeme udělat, je něco tím zaplatit, udělat nějaký převod. Ale to nám zrovna moc nepomůže, my potřebujeme ty peníze vybrat,“ poukazuje vedoucí krajanského spolku Lucie Kuligová Manolopoulou.

Proto věří, že do září, kdy začne nový školní rok, se situace změní. Pro děti totiž mimo jiné připravují i tábor a musí ho z něčeho uhradit. Finanční prostředky přitom z Prahy v rámci schválené dotace sdružení dostalo jen pár dní předtím, než řecké banky zavřely.

„Takže jsme už nestihli si je vybrat a nevím, jestli bychom je vůbec vybírali, protože tohle nikdo nečekal,“ dodává paní Kuligová Manolopoulou s tím, že nejzazší termín pro použití dotací mají do konce září.

Řecko euro.jpg | Foto: CC0 Public domain Fotobanka Pixabay

Problémy mají i české firmy

S podobnými problémy se ovšem potýkají i desítky českých firem. Do Řecka dodaly zboží, odběratelé jim je však nemohou uhradit, i když peníze na účtu mají. Bankovní omezení jsou jasně daná a povolení k převodům dává pouze ministerstvo financí.

Podle Českého statistického úřadu mají vzájemné toky zboží, služeb a kapitálu mezi Českou republikou a Řeckem jen malou intenzitu. Vývoz českých firem do Řecka se od ledna do května letošního roku drží na zhruba 3,3 miliardy korun a dovoz mírně přesahuje 2,3 miliardy korun.

Německý Bundestag se mimořádně sejde kvůli další finanční pomoci Řecku

Číst článek

V obou případech to je pak pouze 0,25 procenta celkového objemu obchodu se zbožím mezi Českem a Evropskou unií. To ovšem neznamená, že řada českých podnikatelů nemá kvůli tomu velké potíže.

„Peníze, které leží v bankách, nejde vybrat. To znamená, že jiná možnost pro občany, včetně krajanských spolků i našeho zastupitelského úřadu než čekat, až se peníze uvolní, není. Jsou možné bankovní převody, přesuny bezhotovostní styku, to samozřejmě funguje, ale nefungují do zahraničí,“ říká velvyslanec České republiky v Řecku Jan Bondy.

I české firmy tak na své peníze čekají. „Doufáme, že tím, že zákon byl schválen, se to uvolní. A že i přes určité restrikce, které předpokládáme, platby do zahraničí odejdou a zboží bude zaplaceno,“ dodává Bondy.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme