Nejbohatším člověkem na planetě je nově zakladatel Amazonu, přeskočil Billa Gatese

Zakladatel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos se stal nejbohatším člověkem světa. Na tomto postu vystřídal zakladatele softwarové společnosti Microsoft Billa Gatese. Informoval o tom ve čtvrtek server finanční televize CNBC. Vychází z propočtů na základě růstu ceny akcií Amazonu, podle nichž hodnota Bezosova majetku překročila 90 miliard dolarů (dva biliony Kč).

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Třiapadesátiletý zakladatel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. | Foto: Mike Segar | Zdroj: Reuters

Třiapadesátiletý Bezos vlastní zhruba 17 procent akcií Amazonu. Jejich cena od začátku roku do středečního závěru na newyorské burze vzrostla asi o 40 procent a dnešní obchodování zahájila dalším růstem. Akcie Microsoftu naopak po zahájení obchodování oslabovaly, čímž se hodnota Gatesova majetku pohybovala kolem 89 miliard dolarů.

Amazon jako internetový obchod patří mezi největší a nejstarší eshopy svého druhu. | Foto: Mike Segar | Zdroj: Reuters

Na začátku letošního roku byl přitom Bezos až čtvrtým nejbohatším člověkem světa, upozorňuje agentura Bloomberg.

Jeff Bezos začal prodávat před 22 lety přímo z jeho garáže, připomíná CNBC. Bezos se tak stane „pouhým“ šestým mužem za posledních 30 let, který podle Forbesu drží titul nejbohatší muž světa.

Amazon je největším internetovým obchodem na světě. Firma zahájila internetový prodej v roce 1995 a zpočátku nabízela především knihy. Na burzu vstoupila v roce 1997 s cenou 18 dolarů za akcii. V současnosti cena jejích akcií přesahuje 1000 dolarů, do roku 2000 firma provedla třikrát štěpení akcií.

rez, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme