Nejdražším městem je pro cizince Tokio. Evropská města se propadla

Tokio je nejdražší městem pro zahraniční firmy a zaměstnance na světě. Nejvíce cizinci zaplatí v metropoli Japonska za bydlení, dopravu a služby. Potvrzuje to výzkum firmy Mercer. Za Tokiem následuje angolská Luanda a pak další, většinou asijská města, která kvůli oslabujícímu euru a recesi v Evropě vytlačují z předních pozic evropské metropole.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tokio. Japonský policista | Foto: Kateřina Procházková

Mezi nejdražší města na světě patří sice Tokio, nejvyšší nájemné zaplatí ale lidé žijící v Hongkongu. Za loňský rok v tomto čínském velkoměstě vzrostly ceny nemovitostí o 23 procent. Dvoupokojový byt podle údajů poradenské společnosti Mercer vyjde cizince na zhruba 7000 dolarů, což je asi 140 tisíc korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

O žebříčku nejdražších měst pro cizince mluvila na Radiožurnálu Jitka Hanžlová

Nejvýrazněji se pak za poslední rok zvýšily výdaje na bydlení v Šanghaji, a to o 73 procent. Hlavní město Číny Peking ale s patnáctiprocentním zdražením nezůstalo pozadu.

Drahá bezpečnost

V případě angolské Luandy záleží na tom, co společnost Mercer porovnává. Ta má více jak 200 komparativních nákladových položek. A to od bydlení a dopravy přes jídlo, ošacení, potřeby pro domácnost, až po zábavu, ale také nákladů na bezpečnost.

Cílem průzkumů je totiž pomoci nadnárodním společnostem a vládám určit výši kompenzace pro pracovníky vysílané do zahraničí. Proto se v první třetině žebříčku překvapivě objevuje dvacet afrických měst - například súdánský Chartúm je na 26. místě.

Pozici na žebříčku ovlivnily problémy s dobrým a bezpečným ubytováním pro zahraniční pracovníky. V těchto zemích je totiž omezená nabídka přijatelného ubytování a to je pak velice drahé. Vysoké jsou v Africe také ceny dováženého zboží.

Oslabující euro a recese

Pořadí na žebříčku ovlivnily především politické a ekonomické události, které měly vliv na fluktuaci měnových kurzů, inflaci a propady cen ubytování v jednotlivých regionech. To je vidět i na příkladu Prahy.

Pořadí nejdražších měst světa pro cizince
1. Tokio (Japonsko)
2. Luanda (Angola)
3. Ósaka (Japonsko)
4. Moskva (Rusko)
5. Ženeva (Švýcarsko)
6. – 7. Singapur (Singapur)
6. – 7. Curych (Švýcarsko)
8. Ndjamena (Čad)
9. Hong Kong (Hong kong)
69. Praha (Česká republika)

Česká metropole byla loni na 47. místě. Letos je na 69. místě. Může za to hlavně oslabení kurzu koruny v rámci oslabování měn zemí eurozóny, vyšší míra inflace a zvýšení některých daní.

Pro porovnání - slovenská Bratislava byla loni na 57. místě, letos je na 79. stupni žebříčku. Paříž byla loni desátá, letos je na 37. místě a například Řím je až 42. nejdražším městem světa.

V celé Americe jsou nejdražšími městy brazilské Sao Paulo a Rio de Janeiro. Ve Spojených státech je nejnákladnějším městem New York na celkovém 33. místě. A drahá jsou i kalifornská města Los Angeles a San Francisco.

Jitka Hanžlová, Kateřina Procházková, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme