Nejistota v Pobřeží slonoviny žene nahoru cenu kakaa

Cena kakaových bobů na komoditních trzích prudce roste a zaznamenala největší skok od roku 2008. Hodnota včera vystoupila až na 3340 dolarů za tunu. Důvodem je nejistá politická situace v Pobřeží slonoviny, které je největším světovým producentem této komodity.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kakaové boby | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.0, Frank Wouters

Zákaz vývozu kakaových a kávových bobů o víkendu vyhlásil mezinárodně uznaný vítěz prezidentských voleb Alassane Ouattara. Ten se ale kvůli boji o moc stále nedostal do úřadu, a obchodníci tak zatím vyčkávají na vyjasnění jeho prvních kroků.

Dnes cena kakaa stagnuje na úrovni přibližně 3300 dolarů za tunu, řekl na Rádiu Česko analytik společnosti Colosseum Boris Tomčiak, podle něhož kakao za poslední dva týdny podražilo o 16 procent. Odhadovat další cenový vývoj ale podle něj není snadné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik Boris Tomčiak komentoval vývoj ceny kakaa na Rádiu Česko

„V současnosti se stále pohybujeme v rovině spekulací. Situace se může změnit ze dne na den. Pobřeží slonoviny dokonce hrozí občanská válka.“

„V případě, že by vypukly nějaké občanské nepokoje, tak by se produkce kakaa v Pobřeží slonoviny mohla snížit po dobu několika týdnů až měsíců. A to by samozřejmě bylo velmi pozitivní pro cenu kakaa. Takže my spíš očekáváme, že v dlouhodobém horizontu bude cena kakaa růst, ale ten cenový vývoj by měl být velmi rozkolísaný a se značnou volatilitou.“

Pobřeží slonoviny dodává na světové trhy zhruba 40 procent celkové produkce. Dlouhodobější zastavení dodávek z této země by proto pocítili i spotřebitelé v obchodech.

„Pobřeží slonoviny je dominantní světový producent a dlouhodobější výpadek by samozřejmě způsobil panické nákupy. Vyloučen by nebyl ani růst cen kakaa o desítky procent, což by se projevilo i na cenách konečných produktů. Zatím se ale, jak jsem říkal, pohybujeme v rovině spekulací a musíme počkat na nové údaje o produkci,“ upozornil analytik Boris Tomčiak.

Ladislav Dvořák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme