Nejnižší mzda vzroste od ledna na 7185 korun

Příjmy zaměstnanců od ledna nesmí klesnout pod 7185 korun. Vláda dnes rozhodla, že se minimální mzda v příštím roce zvýší právě na tuto částku, to znamená o víc než 400 korun. Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach tak v kabinetu neuspěl se svým návrhem zvýšit minimální mzdu o 652 korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny, česká měna | Foto: Jan Rosenauer

Právě proto se o konkrétní částce vedla na vládě rozsáhlá debata. Škromach nakonec ze svého původního požadavku mírně ustoupil. "Je to v podstatě úroveň, která udrží poměr mezi minimální mzdou a průměrnou mzdou v České republice na stejné úrovni jako v roce 2004," řekl Škromach.

Ministr má za to, že čím vyšší minimální mzda, tím víc se lidem vyplatí pracovat a nezůstávat doma na sociálních dávkách. Navíc by se tak podle Škromacha měla omezit práce načerno, protože každý zaměstnavatel musí svému zaměstnanci alespoň tuto částku oficiálně vyplatit a odvést z ní příslušné poplatky státu.

Se zvýšením minimální mzdy budou mít ale problémy přímo některá ministerstva. Například resort obrany odvíjí od minimální mzdy příplatek vojákům na bydlení, takže v příštím roce bude muset najít 160 miliónů korun navíc. Školství bude potřebovat na mzdy o 30 až 40 milionů korun více. Pro tyto resorty by to ale podle Škromacha neměl být závažný problém.

Odborářům se schválená výše minimální mzdy nezdá dostatečná. Požadovali růst o 800 korun. "Vláda nemůže naplnit to, co slíbila, že by dohonila propad mezi minimální mzdou a průměrným výdělkem proti Evropské unii, kde činí tento podíl 50 procent. Druhá věc je, že za 7185 korun se pořád lidem v mnoha případech nevyplácí ani pracovat," upozorňuje místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil

Naopak podnikatelé by naopak přidali maximálně 300 korun. Jak řekl předseda Sdružení podnikatelů Bedřich Danda, zaměstnavatelům totiž zvyšuje náklady a komplikuje život. "Některé profese potom dostanou minimální mzdu a neodvedou třeba ani výkon za tyto peníze. Takový člověk může být propuštěn, protože nemá výkon a já mu musím dávat minimální mzdu," tvrdí Danda.

Názor, že by mohlo zvýšení minimální mzdy zvýšit nezaměstnanost, ale Škromach rozhodně odmítá. I v zemích Evropské unie, kde je minimální mzda výrazně vyšší, není nezaměstnanost vůči jiným zemím výrazně nadprůměrná, argumentoval. V některých státech unie ale naopak není stanovena vůbec.

Institut minimální mzdy existuje v ČR od roku 1990. Tehdy byla 2000 korun. V letech 1991 až 1995 stoupla na 2200 korun. V následujících dvou letech byla valorizována na 2500 korun. Od roku 1998, kdy se zvýšila na 2650 korun, byla valorizována každoročně: k 1. lednu a 1. červenci 1999 na 3250 a 3600 korun, v roce 2000 rovněž dvakrát na 4000 a 4500 korun a od roku 2001 do roku 2004 každoročně na 5000, 5700, 6200 a 6700 korun.

Aleš Heřmánek, Martin Hromádka, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme