Největší hotel v Česku, pětihvězdičkový pražský Hilton, je na prodej

Největší český hotel je na prodej. Hotel Hilton, ve kterém přenocovali například i američtí prezidenti Bill Clinton, George W. Bush a Barack Obama, možná kromě majitele změní i jméno. Luxusní pětihvězdičkový hotel stojí od druhé poloviny 80. let na pravém břehu řeky Vltavy nedaleko stanice metra Florenc a kousek od Starého Města.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hotel Hilton v Praze | Foto: Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Krokodyl

V osmi patrech hotelu je přes 790 pokojů, z toho 32 apartmá. Kromě toho nabízí pražský Hilton více než sedm tisíc metrů čtverečních konferenčních prostor. Řadí se tak mezi největší konferenční hotely ve střední a východní Evropě. Má i bazén a sportovní zázemí.

Hilton nabízí k prodeji dosavadní vlastník, společnost Avid Asset Management. Suma, kterou za něj požaduje, není známa. Není obvyklé prodejní cenu zveřejňovat, záleží i na tom, kolik budou potenciální kupci ochotni nabídnout.

Přehrát

00:00 / 00:00

O prodeji hotelu Hilton v Praze mluví Jaromír Beránek, analytik cestovního ruchu Mag Consulting

Prodejem byla pověřena společnost JLL. Její vedoucí oddělení průzkumu realitního trhu Ondřej Novotný předpokládá, že zájem o hotel bude.

„Za poslední rok dva nastal na českém trhu veliký zájem o moderní a hlavně čtyřhvězdičkové nebo pětihvězdičkové hotely. Důvodů je několik. Praha získala pověst přední destinace kongresové turistiky v rámci střední a východní Evropy,“ vysvětluje a dodává:

Hilton je jeden z nejstarších hotelových řetězců, byl založen už v roce 1919. V současné době provozuje zhruba 550 hotelů v téměř 80 státech světa

„Zároveň je zde velký potenciál i z hlediska běžných turistů a turistika se po krizi zase obnovuje, což sem přivádí investory, kteří mají zájem o hotelový trh, jenž je přece jen trochu specifický.“

To, že trh ožívá, dokládá i fakt, že se nedávno úspěšně prodaly hotely InterContinental, Kempinski nebo Mandarin.

Dosavadní vlastník investoval od roku 2004 do modernizace Hiltonu v přepočtu téměř jednu a půl miliardy korun. A stále si drží vysoký standard včetně vyhlášené kuchyně. Pro případného kupce může být zajímavé i to, že může hotel přejmenovat. Hotelu totiž končí manažerská smlouva s řetězcem Hilton.

V České republice je v současnosti 56 pětihvězdičkových hotelů a několik stovek čtyřhvězdičkových. V Praze mají čtyř- a pětihvězdičkové hotely v posledních letech obsazenost mezi 60 až 65 procenty

Podle analytika cestovního ruchu společnosti Mag Consulting Jaromíra Beránka není prodej takového hotelu nijak neobvyklý.

„V současné době se na mezinárodním poli pohybuje několik desítek nadnárodních hotelových řetězců, které provozují stovky hotelů v různých částech světa, a prodeje těchto hotelů jsou naprosto běžné,“ říká Beránek a pokračuje:

„Pokud hotelový řetězec provozuje několik set hotelů, desítky až stovku jich každoročně mění. Hotelové řetězce mají velmi přísné standardy kvality, ale v neposlední řadě je zajímá i ziskovost a ta se v jednotlivých státech v jednotlivých obdobích velmi často mění.“

Jitka Hanžlová, Veronika Sedláčková, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme