Největší obchod mezi USA a Iránem za 37 let. Iran Air koupí od Boeingu 80 letadel

Hlavní Íránský letecký dopravce Iran Air podepsal s americkou firmou Boeing smlouvu o nákupu 80 letounů za celkem 16,6 miliardy dolarů (425 miliard korun). Oznámila to íránská státní tisková agentura IRNA a potvrdil to také Boeing. Obchod umožnila loňská jaderná dohoda mezi Teheránem a světovými velmocemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště Pardubice - Boeing 737 roluje na ranvej | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Boeing dodá během příštích deseti let iránskému přepravci 50 letounů typu 737 a 30 letounů typu 777. Jedná se o největší obchod mezi USA a Íránem od islámské revoluce a obsazení amerického velvyslanectví v Teheránu v roce 1979.

První letadla z USA by měla společnost Iran Air dostat příští rok v dubnu, uvedla podle agentury AP firma. Boeing dohodu vzápětí potvrdil.

Air Force One se podle Trumpa vymkl kontrole. Boeing si za nová letadla účtuje 3 miliardy dolarů

Číst článek

Obě společnosti uzavřely předběžnou dohodu o transakci už v červnu. V září pak americká vláda udělila Boeingu a poté i jeho evropskému konkurentovi Airbus povolení k prodeji letadel do Íránu za miliardy dolarů.

Počátkem roku byly uvolněny mezinárodní sankce proti Íránu, uvalené za jeho jaderný program, což Íránu mimo jiné umožnilo zahájit modernizaci stárnoucí letecké flotily. Iran Air už podepsala dohodu o nákupu 106 letadel od Airbusu a koupi dalších 20 letounů od francouzsko-italského výrobce ATR.

Írán má 250 letadel, všechny starší 37 let

Nově zvolený americký prezident Donald Trump a republikánští zákonodárci dohodu s Íránem ostře kritizují. Minulý měsíc Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který by zablokoval prodej komerčních letadel Íránu, před lednovým odchodem dosluhujícího prezidenta Baracka Obamy z funkce ale zákaz nemá šanci vstoupit v platnost. Zatím není jasné, zda se nový prezident rozhodne odstoupit od dohody, kterou podepsaly i Británie, Francie, Německo, Rusko a Čína.

Íránský ministr dopravy Abbás Ahmad Achúndí, který se zúčastnil podpisu dohody, řekl, že je to pro íránské letectví "historický den". Dohoda podle něj vytvoří v jeho zemi na 8000 pracovních míst.

Írán má zhruba 250 komerčních letadel, která pořídil před rokem 1979. V provozu jich k polovině roku bylo jen 162, zbytek stojí kvůli nedostatku náhradních dílů. Iran Air disponuje 43 letouny a nabízí přímé lety do více než 30 mezinárodních destinací.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme