Největší výpadek od roku 2011. Pražská burza kvůli chybě začala obchodovat až v poledne

Pražská burza v pondělí dopoledne zažila největší výpadek v obchodním systému od roku 2011. Obchodování s cennými papíry na Pražské burze se na několik hodin zastavilo kvůli technické chybě. Investoři tak mezi 9 a 12 hodinou nemohli uskutečnit žádné obchody. Denně se zobchodují na Pražské burze v Rybné ulici asi stovky milionů korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Kolik obchodů se na Pražské burze během dopoledního výpadku systému neuskutečnilo, se přesně spočítat nedá. Pokud ale vezmeme, že denně se zobchoduje na Pražské burze 700 milionů korun, a burza otevírá obchodování v devět hodin ráno a končí o půl páté, tříhodinový výpad tak zkazil obchody asi za 320 milionů korun.

Podle mluvčího Pražské burzy cenných papírů, Jiřího Kovaříka ale čísla nemusí být tak vysoká, i kvůli bankovním prázdninám v Německu a Rakousku.

„U nás jsou některé emise, které jsou primárně obchodované v Rakousku, duálně obchodované i tady v Praze, takže by dnešní aktivita byla asi přirozeně o něco menší, než bývá běžně v pondělí. V tuto chvíli ještě nelze říct, jak moc se výpadek na konečných objemech obchodů podepsal. Dalo by se očekávat, že by toto pondělí z hlediska objemů obchodů patřilo k těm vlažnějším i bez výpadku," uvedl Kovařík.

Obecně platí, že investoři jsou ve svém obchodování vlažnější před víkendy nebo třeba svátky. Další možností navíc je, že investoři dopolední výpadek smažou živějším obchodováním v odpoledních hodinách.

„Když je to krátkodobý výpadek, tak se nic neděje. Ono se to nějak stihne ve zbytku dne, aby se zobchodovalo to, co měli klienti v úmyslu udělat," potvrzuje i analytik Patrie Tomáš Sýkora.

Intradenní obchodníci

Ekonom Lukáš Kovanda ze společnosti Cyrrus dodává, jaké investory tříhodinový výpadek na burze cenných papírů zasáhl nejvíc:

„Domnívám se, že nepříjemností je to zejména pro obchodníky intradenní, to znamená ty, kteří obchodují v rámci jednoho dne. Ostatní by tento poměrně krátký výpadek neměl zasáhnout. Z intradenních může zasáhnout zejména ty, kteří například sázeli na posílení Monety nebo Unipetrolu, což jsou obecně tituly, kterým se podle prognóz pro dnešní den mělo výrazněji dařit."

Na Pražské burze jde od zavedení nového systému v roce 2011 o první výpadek. Takové situace ale nejsou ojedinělé ani ve světě. Třeba před dvěma lety zasáhl výpadek i největší světovou burzu NYSE Group. Výpadek trval přes tři hodiny. Podle serveru USA Today selhaly systémy potřetí za posledních 15 let. Tříhodinová přestávka se projevila i na akciích, které celé odpoledne ztrácely.

V roce 2013 se zastavily také na tři hodiny obchody na americké burze NASDAQ, kde se obchodují emise technologických firem, jako je třeba Appple, Facebook nebo Twitter. Chyba byla v počítačových systémech.

 

Barbora Kladivová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme