Nejvyšší kontroloři prověří loňské hospodaření ministerstva kultury i celníků

Nejvyšší kontrolní úřad zahájí v únoru dvě nové kontroly ze svého letošního plánu. Prověří, jak Generální ředitelství cel hospodaří se svěřeným majetkem a penězi, a zkontroluje také loňské účetnictví ministerstva kultury. Obě kontroly by měly skončit v listopadu. Úřad má ve svém letošním plánu celkem 32 kontrol.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

První z únorových kontrol se týká majetku a peněz státu určených na zajištění činnosti Generálního ředitelství cel.

Deset osob čelí obvinění z hospodářských zločinů. Mezi nimi i starosta Pece pod Sněžkou a exšéf KRNAP

Číst článek

„Jde o standardní kontrolu hospodaření instituce, kterých každý rok uděláme několik. V případě kontroly Generálního ředitelství cel můžeme prověřit přibližně 24,5 miliardy korun, z čehož přes 16 miliard korun tvořily výdaje v letech 2016 až 2018 a zbylých zhruba 8,5 miliardy korun pak byla hodnota majetku, se kterým se hospodařilo,“ uvedl mluvčí úřadu Václav Kešner.

Nejvyšší kontrolní úřad při předchozích kontrolách zjistil některé nedostatky, například dělení veřejných zakázek na menší nebo neoprávněné použití peněz. Některé prohřešky při zadávání veřejných zakázek kritizoval antimonopolní úřad.

Také ministerstvo financí ve zprávě z roku 2017 o činnosti celní a finanční správy upozornilo na možné rezervy ve způsobu, jakým celní správa vynakládá peníze, uvedl mluvčí.

Sněmovní strany podle dohledového úřadu zřejmě švindlovaly s reklamou. Vyrazí za nimi na kontrolu

Číst článek

Pochybení v minulosti

Při druhé z kontrol zamíří auditoři na ministerstvo kultury, aby prověřili jeho loňský státní závěrečný účet, účetní závěrku a údaje předkládané ministerstvem pro hodnocení plnění státního rozpočtu za loňský rok. Ministerstvo mělo loni v rozpočtu k dispozici přes 13 miliard korun.

„Poslední finanční audit jsme u ministerstva kultury provedli v roce 2015. Kromě podstatných nedostatků týkajících se vykázaných účetních údajů jsme narazili na systémové problémy spojené s tím, jak ministerstvo kultury své účetnictví vedlo,“ informoval mluvčí.

Úřad dospěl k závěru, že v roce 2014 mělo ministerstvo ve svém účetnictví chyby. „Po čtyřech letech tak chceme zjistit, jestli ministerstvo na svém účetnictví zapracovalo a dříve popsané chyby se nebudou opakovat,“ dodal mluvčí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme