Ministerstvo životního prostředí některé údaje v účetní závěrce vykázalo chybně, zjistili kontroloři

Ministerstvo životního prostředí nemělo v závěrečném účtu za rok 2016 významné nedostatky, některé údaje v účetní závěrce ale vykázalo chybně. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu, oznámila v úterý mluvčí úřadu Jana Gabrielová. Podle ministerstva vznikla pochybení kvůli přechodu na nový ekonomický systém.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova ministerstva životního prostředí v pražských Vršovicích

Budova ministerstva životního prostředí v pražských Vršovicích | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Kontroloři Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) prověřili závěrečný účet, vedení účetnictví a sestavení účetní závěrky ministerstva za rok 2016. Kontrola se týkala i údajů předkládaných pro hodnocení plnění státního rozpočtu.

19 bytů za výhodnou cenu? Pouze třešnička na dortu, říká viceprezidentka NKÚ

Číst článek

Ministerstvo podle kontrolorů například chybovalo při vykázání povolenek na emise skleníkových plynů, které jsou specifickým nehmotným majetkem. „Ministerstvo tyto povolenky nesprávně ocenilo ke dni jejich zařazení do majetku. Když je pak k datu sestavení účetní závěrky ocenilo reálnou hodnotou, vyčíslilo nesprávně rozdíl z tohoto přecenění,“ uvedl NKÚ.

Kontroloři ministerstvu také vytkli, že v příloze účetní závěrky nevykázalo podmíněnou pohledávku ve výši téměř 727 milionů korun. Podle NKÚ vyplývala ze smlouvy o vzniku zástavního práva zapsaného v katastru nemovitostí. Dále ministerstvo nevykázalo podmíněné závazky z rámcových smluv na likvidaci důlních děl za více než 229 milionů korun.

Podle NKÚ ministerstvo také chybně nastavilo algoritmus pro výpočet údajů přehledu o peněžních tocích. To vedlo k vykázání chybných údajů tohoto přehledu, upozornili kontroloři.

Přechod na nový systém 

„Ve všech případech se jednalo o administrativní pochybení, které nastalo v roce 2016 kvůli přechodu na nový ekonomický systém ministerstva,“ uvedla v reakci mluvčí ministerstva Petra Roubíčková. Nový systém dodatečné kontroly předejde opakování chyb do budoucna, dodala.

„Výše uvedené nesprávnosti však nemají rozsáhlý dopad na účetní závěrku, a tak mohl NKÚ konstatovat, že účetní závěrka ministerstva životního prostředí za rok 2016 podává s výjimkou výše popsaných nesprávností věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví a finanční situace účetní jednotky,“ uvedl NKÚ.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme