Nejvyšší kontrolní úřad se zabýval hospodařením státních institucí

Na hospodaření státních institucí si posvítil Nejvyšší kontrolní úřad. Zjistil přitom, že řada z nich chybovala a připravila tak státní rozpočet o milióny a někdy i miliardy korun. O velké peníze přišel stát například při daňových únicích, ke kterým došlo při restitucích pozemků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

daňové přiznání | Foto: Jan Rosenauer

"Někteří lidé, kteří od státu v restituci bezplatně získali pozemky, neplatili daně, které s převodem pozemku, jeho následným držením nebo případným prodejem souvisejí," říká Rudolf Němeček z Nejvyššího kontrolního úřadu.

"Kontrolou bylo zjištěno, že postupníci nesplnili vždy své daňové povinnosti, nepřiznávali pozemky ke zdanění daní z nemovitosti, nepřiznávali převody pozemků ke zdanění daní z převodu nemovitosti, nepřiznávali zdaněné příjmy z úplatného převodu podléhající dani z příjmu, podávali daňová přiznání k dani z nemovitosti a dani z převodu nemovitosti po zákonné lhůtě," upřesňuje Němeček.

V uplynulých sedmi letech došlo ke krácení daňových výnosů, protože daň nebyla v řadě případů vyměřena. Finanční úřady proti tomu však často nezasahovaly. "Nevyhledaly daňové subjekty a včas nezahájily daňová řízení z vlastního podnětu. V důsledku toho došlo v některých případech k zániku práva na vyměření daně," dodal Němeček. Stát tak zbytečně přišel o značné částky, které dnes v rozpočtu chybí.

Naďa Bělovská, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme