Nejvyšší kontrolní úřad se zabýval hospodařením státních institucí

Na hospodaření státních institucí si posvítil Nejvyšší kontrolní úřad. Zjistil přitom, že řada z nich chybovala a připravila tak státní rozpočet o milióny a někdy i miliardy korun. O velké peníze přišel stát například při daňových únicích, ke kterým došlo při restitucích pozemků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

daňové přiznání | Foto: Jan Rosenauer

"Někteří lidé, kteří od státu v restituci bezplatně získali pozemky, neplatili daně, které s převodem pozemku, jeho následným držením nebo případným prodejem souvisejí," říká Rudolf Němeček z Nejvyššího kontrolního úřadu.

"Kontrolou bylo zjištěno, že postupníci nesplnili vždy své daňové povinnosti, nepřiznávali pozemky ke zdanění daní z nemovitosti, nepřiznávali převody pozemků ke zdanění daní z převodu nemovitosti, nepřiznávali zdaněné příjmy z úplatného převodu podléhající dani z příjmu, podávali daňová přiznání k dani z nemovitosti a dani z převodu nemovitosti po zákonné lhůtě," upřesňuje Němeček.

V uplynulých sedmi letech došlo ke krácení daňových výnosů, protože daň nebyla v řadě případů vyměřena. Finanční úřady proti tomu však často nezasahovaly. "Nevyhledaly daňové subjekty a včas nezahájily daňová řízení z vlastního podnětu. V důsledku toho došlo v některých případech k zániku práva na vyměření daně," dodal Němeček. Stát tak zbytečně přišel o značné částky, které dnes v rozpočtu chybí.

Naďa Bělovská, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme