Některé africké státy hlásí až dvouciferný ekonomický růst

Evropa se bojí recese, některé africké státy hlásí až dvouciferný růst. Patří mezi ně například Ghana, jejíž ekonomika letos podle posledních odhadů posílila o rekordních 13,6 procenta. I mnohé další africké ekonomiky ale hlásí solidní výsledky opírající se o rozvoj domácích trhů a o investice z Číny a z dalších velkých rozvíjejících se zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obchod s látkami v Africe | Foto: Miroslav Bobek

Jak přitom tvrdí analytici konzultační společnosti IHS, pokud nezkolabuje právě čínská a nebo americká ekonomika, z Afriky by nadále měly přicházet pozitivní signály.

Podle Petra Jánského z Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd UK Afrika sice zažívá pozitivní ekonomické překvapení, ale nelze to vztáhnout na celý kontinent, protože některé africké země dokonce zažívají pokles. „Ale v průměru a mnoho zemí roste velmi rychle,“ poznamenal Jánský ve Světě o desáté.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma ve Světě o desáté komentoval Petr Jánský z Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd UK

Ghana je letos jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik na světě. Růstový potenciál podle něj do budoucna mají i další africké země, už jenom proto, že obecně všechny africké země jsou relativně chudé.

„Takže pro ekonoma není až tak překvapivé, že Afrika je ten rychle rostoucí kontinent – naopak, tak by to mělo být. Že Afrika, jelikož je relativně průměrně chudá, by měla dohánět ty bohaté a ty bohaté by měly mít nižší růst. A když se podíváte na konkrétní země, tak ty podmínky vypadají nejlépe například v zemích jako Botswana, Etiopie nebo Uganda. Obecně by země měly splňovat podmínku nějaké základní kvality vládnutí, to například znamená, že tam nebude probíhat válka nebo občanská válka,“ uvedl Jánský.

Současný růst Ghany a dalších afrických přitom podle něj jen zčásti pohání zájem o přírodní bohatství, což by mohlo nafouknout pomyslnou bublinu, která by ale praskla.

„Část toho růstu je založena na nerostném bohatství, i v případě Ghany. Tam mají nová naleziště ropy, i díky tomu rostou, jak rostou. A zároveň ne všechen růst je založen na tomto často rizikovém faktoru. Vidíme u mnoha afrických zemí zlepšování vzdělávání, zlepšování zdravotnictví a s tím spojených ekonomických podmínek a obecně podmínek pro růst,“ uzavřel Petr Jánský.

Roman Chlupatý, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme