Některé americké firmy platí svým manažerům více, než odvádějí na daních

Plat top manažerů amerických firem přesahuje to, kolik jejich zaměstnavatelé odvedou na federálních daních. Alespoň v případě 25 ze stovky nejlépe odměňovaných šéfů, tvrdí studie washingtonského think-tanku Institute for Policy Studies. Ta v době, kdy se šetří a zároveň se hledají způsoby, jak zvýšit příjmy země, vzbudila velký ohlas. Stejně tak jako fakt, že mnohé firmy utratí více za lobbování, než kolik odvedou na daních.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Byznysmani z Wall Street pod ochranou | Foto: Miroslav Konvalina

„Otázka je, jak definujeme, že je něco špatného. S etikou je to problémové. Záleží na to, z pohledu jaké teorie se na to podíváme. Podle utilitarismu je etické to, co přináší nejvíce štěstí co největšímu počtu lidí. To neodvádění daní není, takže z hlediska této teorie se toto chování firem za etické považovat nedá, protože celkové blaho občanů se tím nezlepšuje,“ říká Lukáš Sedláček, lektor business etiky na Anglo-American University a dodává:

Přehrát

00:00 / 00:00

Tématem se dlouhodobě zabývá Lukáš Sedláček, lektor business etiky na Anglo-American University

„Na druhou stranu ty firmy se starají o své manažery, hýčkají si je, což zase splňuje požadavky teorie etiky péče, která praví, že je správné a morální, když se někdo stará o ty, kteří jsou mu nejbližší.“

Sedláček si nicméně myslí, že v momentě, kdy firmy zneužívají systém pouze pro svůj prospěch, by bylo na místě, aby stát pravidla trochu zpřísnil. Aby firmy byly přinuceny daně více odvádět a nemohly z toho unikat do různých daňových rájů a jinými způsoby.

Tomáš Pavlíček, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme