Některé evropské země se opět propadnou do recese, tvrdí analytik
Ekonomiky střední a východní Evropy čeká v příštím roce výrazné zpomalení. Některé země dokonce kvůli turbulencím v eurozóně opět propadnou do recese. Česko by mělo nahlásit půlprocentní růst. Vzhledem k tomu, že problémy eurozóny mohou být ještě větší, než s čím se teď počítá, ale ani u nás nakonec nelze vyloučit recesi. Tvrdí to šéf analytického týmu Economist Intelligence Unit ze skupiny The Economist Laza Kekic.
„Věci se horší, a to z pochopitelných důvodů. Zejména kvůli velké závislosti na eurozóně. A situace v eurozóně se během posledních měsíců zhoršovala. Hlavně proto, že evropští lídři nejsou schopni se s touto krizí vyrovnat. V podstatě nic, co se stalo na posledním summitu, tento pohled nezměnilo,“ míní šéf analytického týmu Economist Intelligence Unit Laza Kekic a dodává:
„Navíc je možné už sledovat i zpomalení reálné ekonomiky eurozóny.“
Rozhovor Romana Chlupatého se šéfem analytického týmu Economist Intelligence Unit ze skupiny The Economist Lazou Kekicem, který zpracoval Petr Nosálek
„Experti proto vesměs očekávají, že recese v roce 2012 bude ještě hlubší, než se původně čekalo. I my jsme nakonec změnili naši předpověď na ještě horší recesi a to na úrovni propadu o 1,3 procenta,“ říká Kekic a doplňuje, že existuje i riziko dalšího snížení.
Kekic dále uvádí, že výhled střední a východní Evropy se v roce 2011 postupně horšil: „V tuto chvíli tak čekáme, že některé ekonomiky v příštím roce opět propadnou do recese. K nim patří Maďarsko, Chorvatsko a Slovinsko. Bulharsko si pravděpodobně připíše nulový růst. A země na Balkánu zřejmě nahlásí půlprocentní anebo procentní růst.“
„Nejlepší výsledky bude mít podle nás nadále Polsko – 1,5 procenta. Země bývalého Sovětského svazu, CIS na tom budou lépe,“ říká a pokračuje:
„Od Česka očekáváme v roce 2012 jen půlprocentní růst. Jinými slovy, výhled dalšího vývoje v eurozóně se opět zhorší a to způsobí, že některé země ve vašem regionu, které balancovaly na hraně, propadnou do recese. No a další zpomalí. Prostě proto, že jsou na eurozónu napojeny prostřednictvím obchodu, přímých zahraničních investic a bank.“
Takový je podle Kekice ten nejlepší možný scénář, ten nejhorší prý nelze namodelovat: „Podle nás je stále vyšší pravděpodobnost, že se (eurozóna) nerozpadne. Co by se stalo, kdyby k rozpadu došlo, je velmi obtížné předpovědět. Nebyl by to konec světa.“
Podle Kekice by byla v takovém případě recese hlubší než v roce 2009: „K tomu je ale třeba dodat, že by mnohé záviselo na tom, jak by takový rozpad eurozóny vypadal. Pokud by například šlo jen o odchod anebo vyhazov Řecka z eurozóny, nic dramatického by se nedělo. To si ale nemyslíme, že je pravděpodobné. Pokud by totiž Řecko odešlo, další země by asi následovaly. A právě proto se všichni snaží zachránit Řecko.“