Některé evropské země se opět propadnou do recese, tvrdí analytik

Ekonomiky střední a východní Evropy čeká v příštím roce výrazné zpomalení. Některé země dokonce kvůli turbulencím v eurozóně opět propadnou do recese. Česko by mělo nahlásit půlprocentní růst. Vzhledem k tomu, že problémy eurozóny mohou být ještě větší, než s čím se teď počítá, ale ani u nás nakonec nelze vyloučit recesi. Tvrdí to šéf analytického týmu Economist Intelligence Unit ze skupiny The Economist Laza Kekic.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Euro

Euro | Foto: European Commission Audiovisual service

„Věci se horší, a to z pochopitelných důvodů. Zejména kvůli velké závislosti na eurozóně. A situace v eurozóně se během posledních měsíců zhoršovala. Hlavně proto, že evropští lídři nejsou schopni se s touto krizí vyrovnat. V podstatě nic, co se stalo na posledním summitu, tento pohled nezměnilo,“ míní šéf analytického týmu Economist Intelligence Unit Laza Kekic a dodává:

„Navíc je možné už sledovat i zpomalení reálné ekonomiky eurozóny.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Romana Chlupatého se šéfem analytického týmu Economist Intelligence Unit ze skupiny The Economist Lazou Kekicem, který zpracoval Petr Nosálek

„Experti proto vesměs očekávají, že recese v roce 2012 bude ještě hlubší, než se původně čekalo. I my jsme nakonec změnili naši předpověď na ještě horší recesi a to na úrovni propadu o 1,3 procenta,“ říká Kekic a doplňuje, že existuje i riziko dalšího snížení.

Kekic dále uvádí, že výhled střední a východní Evropy se v roce 2011 postupně horšil: „V tuto chvíli tak čekáme, že některé ekonomiky v příštím roce opět propadnou do recese. K nim patří Maďarsko, Chorvatsko a Slovinsko. Bulharsko si pravděpodobně připíše nulový růst. A země na Balkánu zřejmě nahlásí půlprocentní anebo procentní růst.“

„Nejlepší výsledky bude mít podle nás nadále Polsko – 1,5 procenta. Země bývalého Sovětského svazu, CIS na tom budou lépe,“ říká a pokračuje:

„Od Česka očekáváme v roce 2012 jen půlprocentní růst. Jinými slovy, výhled dalšího vývoje v eurozóně se opět zhorší a to způsobí, že některé země ve vašem regionu, které balancovaly na hraně, propadnou do recese. No a další zpomalí. Prostě proto, že jsou na eurozónu napojeny prostřednictvím obchodu, přímých zahraničních investic a bank.“

Takový je podle Kekice ten nejlepší možný scénář, ten nejhorší prý nelze namodelovat: „Podle nás je stále vyšší pravděpodobnost, že se (eurozóna) nerozpadne. Co by se stalo, kdyby k rozpadu došlo, je velmi obtížné předpovědět. Nebyl by to konec světa.“

Podle Kekice by byla v takovém případě recese hlubší než v roce 2009: „K tomu je ale třeba dodat, že by mnohé záviselo na tom, jak by takový rozpad eurozóny vypadal. Pokud by například šlo jen o odchod anebo vyhazov Řecka z eurozóny, nic dramatického by se nedělo. To si ale nemyslíme, že je pravděpodobné. Pokud by totiž Řecko odešlo, další země by asi následovaly. A právě proto se všichni snaží zachránit Řecko.“

Petr Nováček, Roman Chlupatý, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme