Některé úkony děláme v zaměstnání zbytečně

Téměř polovinu pracovní doby promarníme. Takový je závěr výzkumu mezi pěti českými soukromými firmami. Ve srovnání s okolními státy a zeměmi Evropské unie ale nejsme na tom nejhůř. V nich se průměrná nevyužitá pracovní doba pohybuje kolem 40 procent. Podle odborníků může produktivita práce ještě růst až o 30 procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dělník | Foto: Jan Rosenauer

Příčiny tohoto stavu vysvětluje obchodní ředitel společnosti Czipin & Proudfoot Consulting, která výzkum prováděla, Martin Prokop: "Mezi hlavní příčiny v České republice se počítá nedostatečná komunikace, jak ve smyslu rozhovorů mezi lidmi, tak ve smyslu vedení porad, efektivnosti porad, tak ve smyslu předávání informací mezi jednotlivými hierarchickými úrovněmi firmy, ať už je to v souvislosti s plánováním a jejich pozdější realizací, nebo v souvislosti s reportováním, výkaznictví, které by mělo podporovat schopnost rozhodování managementu a tak dále."

Skoro polovinu pracovní doby promarníme a podle odborníků může produktivita práce ještě růst až o 30 %. Manažeři českých podniků jsou ale střízlivější a jejich odhad pro letošek je pouze 6 %. Přesto podle Martina Prokopa na tom nejsme nejhůř, například v porovnání s ostatními státy Evropy. "Ten potenciál, když to řeknu lapidárně, se dá najít skoro všude. Je zhruba ve všech společnostech patrný. Jsou samozřejmě velké rozdíly mezi důvody toho potenciálu. Můžou být specifické pro jednotlivá odvětví, můžou být samozřejmě specifické pro jednotlivé země."

Velké rezervy máme obzvlášť, když je naše hospodářství výrazně orientováno na automobilový a elektrotechnický průmysl. Právě tam je totiž produktivita práce jednoznačným měřítkem. "Nedávno jsme pracovali pro jednu společnost z oblasti automobilového průmyslu v České repblice. Ta byla sice schopna přesně specifikovat výrobní plán. Ten byl potom vytištěn na kus papíru. S tím výrobním plánem šel vedoucí směny do výrobní haly. A docházelo ke korekturám samozřejmě na tom vytištěném papíru, které už zpětně nebyly reportované do plánovacího oddělení. Docházelo ke změnám, které už nebylo možné zachytit, na které nebylo možné reagovat a tak dále."

Markéta Kaclová, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme