Němci a Francouzi žádají tvrdé tresty pro dluhové hříšníky v eurozóně

Za tvorbu nadměrných dluhů mají v eurozóně příště přijít tvrdé tresty. Na schůzce v Paříži se na tom shodli francouzský prezident Nicolas Sarkozy a německá kancléřka Angela Merkelová. Podle nich už by se nezodpovědně hospodařící státy do budoucna neměly vyhnout sankcím. Němci a Francouzi teď své návrhy předloží ostatním lídrům zemí Evropské unie. Ti se v pátek sejdou na schůzce v Bruselu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy | Foto: Reuters

Každá ze zemí, která platí eurem, by měla přijmout vlastní zákon, který by jí ústavně zakazoval vytváření deficitních rozpočtů. Tento zákon už Německo schválilo. Podle Němců a Francouzů by navíc měla Evropská komise získat nové pravomoci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Ondřej Houska v Odpoledním Radiožurnálu

Mělo by dojít k postupné centralizaci rozpočtové politiky. Do Bruselu by se tedy nejspíš posílaly návrhy rozpočtu a Evropská komise by je potom mohla připomínkovat a navrhovat v nich změny. A za porušování rozpočtových pravidel by pak mohla Komise automaticky ukládat sankce. Jde hlavně o překračování schodku, který podle dnešních pravidel může být maximálně 3 procenta HDP.

Podle prezidenta Sarkozyho jsou změny nutné, aby nejen euro, ale celá Evropská unie přežily. „Co zůstane z Evropy, když euro zmizí? Co zůstane z Evropy, když její ekonomické srdce zanikne? Nic!" prohlásil Sarkozy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČRo v Bruselu Pavel Novák v pořadu Stalo se dnes

Podle Německa a Francie je proto nutná změna evropských smluv. Tu by mělo odsouhlasit všech 27 zemí, tedy i Česko. Česko souhlasí s větší automatičností sankcí a jejich větší vymahatelností. Ale pokud by Evropská komise získala pravomoc připomínkovat rozpočty, muselo by to pravděpodobně v Česku, a zřejmě nejen tady, být schváleno referendem.

Německo proti eurobondům

Merkelová a Sarkozy ale naznačily, že eurozóna by mohla v případě nesouhlasu států s vlastní měnou postupovat samostatně. Česko by ale podle státního tajemníka pro evropské záležitosti Vojtěcha Bellinga raději vidělo schválení těchto změn celou Unií. „Domnívám se, že v zájmu České republiky a v zájmu všech nečlenských států eurozóny jít spíše cestou se zahrnutím všech členských států EU,“ řekl Belling.

Německo zároveň potvrdilo, že odmítá zavedení společných evropských dluhopisů. Ty by zlevnily financování státních dluhů oslabených zemí eurozóny. Podle EK i některých ekonomů jsou do budoucna pro bezproblémové fungování eurozóny nutné. Přestože Francie takzvané eurobondy prosazovala, Sarkozy ale dnes připustil, že jejich zavedení momentálně není na pořadu dne. Německo je totiž odmítá.

Zda se na změnách dokážou členské země vůbec dohodnout, ale není vůbec jisté. Je totiž možné, že se proti tomu postaví občané jednotlivých států. Jedná se totiž o dalekosáhlý přesun pravomocí do Bruselu, což se mnohým nebude líbit.

Pavel Novák, Ondřej Houska, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme