Němci otevřeli Polákům pracovní trh, zájem je však vlažný

Poláci mají minimální zájem o práci v Německu poté, co se v květnu otevřel tamní pracovní trh. Zájemců měly být desetitisíce měsíčně. Realita je ale zásadně jiná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Práce s kovem | Foto: stock exchange

Pouze patnáct tisíc Poláků odjelo od května do Německa za prací. Západní sousedé Polska se přitom obávali mnohem většího náporu žadatelů o zaměstnání. Tamní Ministerstvo práce dokonce odhadovalo, že během následujících tří let by se mohlo za lepším výdělkem přesunout do Německa až čtyři sta tisíc Poláků.

Polští občané ale nemají paradoxně zájem ani o tradiční sezónní práce. Podle expertů, pátrajících po příčinách tak malého zájmu, otevřelo Německo svůj pracovní trh příliš pozdě. Poláci, kteří hledali zaměstnání v zahraničí, si už dávno našli místa ve Velké Británii, Irsku nebo Holandsku.

Němci se ale i přesto dál snaží nalákat Poláky na práci. Nabízejí jim například zdarma jazykové kurzy. Od srpna vznikne speciální internetová stránka, která propojí německé zaměstnavatele a polské žadatele o práci.

Petr Vavrouška, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme