Němci prověřují prodej uhelné společnosti Mibrag. Tu vlastní český EPH

Německá policie vyšetřuje šéfa středoněmecké hnědouhelné společnosti Mibrag, která patří českému Energetickému a průmyslovému holdingu (EPH). Šéf Mibragu Joachim Geisler byl na začátku října dočasně odvolán z funkce. Vyšetřovatelé zatím případ blíže nekomentují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rýpadlo KK1300 je určeno pro povrchovou težbu na lomu v dolech Bílina. | Foto: Filip Jandourek

„Byli jsme doktorem Geislerem informováni o probíhajícím vyšetřování, ke kterému nám dal své vysvětlení a stanovisko, že je přesvědčen, že se nedopustil nedovoleného jednání a že vyšetřování bude uzavřeno v jeho prospěch,“ uvedl mluvčí společnosti Daniel Častvaj.

„Na tomto základě byl výkon jeho funkce pouze pozastaven a nedošlo k jeho odvolání,“ doplnil Častvaj.

Na případu pracují hned dvě státní zastupitelství, v Bochumi a v Halle. Bochumská prokuratura se zabývá okolnostmi prodeje Mibragu z roku 2009, kdy ho získalo české konsorcium složené z ČEZu a holdingu EPH.

Státní zastupitelství v Halle se případem také zabývá. Co přesně vyšetřuje, zatím neuvedlo.

Podle informací MDR Sachsen-Anhalt by se mohlo jednat o pozdější transformaci Mibragu. Polostátní ČEZ totiž odprodal svůj podíl holdingu EPH vedeným Danielem Křetínským v roce 2012.

Tento odprodej prošetřovala na podnět Nadačního fondu proti korupci také česká policie. ČEZ údajně prodal svůj podíl za výrazně nižší cenu, než za jakou ho kupoval. Policie v Česku však případ letos na jaře odložila.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme