Němci se obávají drastického zdražení mléčných výrobků

S prudkou kritikou veřejnosti i politiků se v Německu setkalo drastické zdražení mléčných výrobků. Ceny mléko, másla a tvarohu by tento týden mohly místy stoupnout až o polovinu. Kontroverzní rozhodnutí obchodníků chce prověřit antimonopolní úřad, poznamenává berlínský zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

občerstvení | Foto: Jan Rosenauer

Předseda Svazu mlékárenského průmyslu Eberhard Hetzner zákulisní cenovou dohodu kategoricky odmítá. Podle něj se na ceně domlouvají jednotliví výrobci s obchodními řetězci.

Za zdražením má stát hlavně prudké zvýšení poptávky na asijském trhu a taky ústup mléčné produkce v německém zemědělství ve prospěch pěstování biomasy.

Vyšší výkupní cenu musejí také výrobci platit zemědělcům. "Jestliže se ale z pěti centů navíc pro zemědělce stane padesát centů v obchodě, je to nestydatost," rozčiluje se státní tajemník ministerstva zemědělství Gerd Müller.

Hubertus Pellengahr ze Svazu německého maloobchodu uklidňuje veřejnost, že růst cen nebude díky silné konkurenci na trhu rozhodně tak dramatický. Například v Německu velmi oblíbený řetězec diskontních supermarketů Aldi ale už o víkendu zdražil máslo o plných 40 centů.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme