Němci šetří. Bojí se propouštění

Důvěra německých spotřebitelů v prosinci mírně klesne, přesto ale zůstane stabilní. Vyplývá to z čísel, které dnes zveřejnil institut GFK v německém Norimberku. Zatímco v listopadu byl index lehce nad šesti body, pro prosinec institut odhaduje mírný pokles na 5,9 bodu. Hodnoty tak zůstávají na nižší úrovni, než původně analytici očekávali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Němci spoří. Bojí se propouštění | Zdroj: Reuters

Spotřebitelský index by se mohl v prosinci podle institutu GFK propadnout. Německý pesimismus je podle hlavního investičního stratéga ČP Investu Michala Valentíka daný především daty v průmyslu.

„Když se podíváme na průmyslové objednávky za září, tak ty se prudce meziročně propadly. Analytici očekávali pokles o tři desetiny procenta, ale tyto objednávky v září poklesly o 4,3 procenta,“ říká Valentík.

Přehrát

00:00 / 00:00

O důvěře německých spotřebitelů mluvil ve Světě o druhé Rádia Česko hlavní investiční stratég ČP Investu Michal Valentík

To podle něj znamená, že investoři v Německu neinvestují, firmy nevyrábějí a zároveň podnikatelská nálada klesla na šestiměsíční minimum v řadě.

„To znamená, že firmy budou pravděpodobně propouštět a toho jsou si zaměstnanci a spotřebitelé vědomi,“ vysvětluje Valentík.

Čísla se zřejmě nezmění ani na Vánoce. „Němci jsou ve svých výdajích uvážliví. A jsou známí svojí přesností, proto nelze očekávat, že by mávnutím kouzelného proutku změnili své rozhodnutí,“ myslí si Valentík.

Podle Bundesbanky rychlé naděje na zotavení německého hospodářství klesají, protože investiční plány se nerealizují.

Pokles indikátoru důvěry německých spotřebitelů se přímo promítá do celkové ekonomické situace Německa.

„Promítá se, ale i když Německo zpomaluje svoji výkonnost, stále není v recesi. To je především dáno díky domácí poptávce. Průmysl klesá rychleji než spotřebitelské výdaje,“ vysvětluje Valentík.

Češi utrácejí ještě méně

Spotřebitelská důvěra Čechů je pro srovnání na tom daleko hůře. Ekonomika se nachází v recesi a spotřebitelé utrácejí daleko méně než Němci.

Zatímco německou ekonomiku drží nad vodou právě spotřebitelská poptávka, spotřebitelská poptávka v Čechách vede k tomu, že hospodářství je v poklesu.

„Například ČNB bojuje proti poklesu naší ekonomiky tím, že snížila úrokovou sazbu na technickou nulu a guvernér slovně vybízí Čechy, aby utráceli. Češi se ale bojí nezaměstnanosti a růstu cen, proto mají vyšší úmysl spořit, protože očekávají, že v budoucnu přijdou o zaměstnání,“ dodává Valentík.

Barbora Kreuzerová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme