Německá ekonomika je v lepší kondici než před krizí

Německá ekonomika se na počátku roku dostala do lepší kondice, než byla před začátkem krize. Od ledna do března totiž v porovnání s předchozím čtvrtletím posílila o 1,5 procenta. Ráno to oznámil německý statistický úřad, který tak zopakoval svůj předběžný odhad.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Postupimské náměstí v Berlíně

Postupimské náměstí v Berlíně | Foto: Jiří Hošek

Růst v prvním čtvrtletí roku 2011 byl v meziročním srovnání vůbec nejvýraznější od sjednocení Německa – neočištěně šlo o 5,2 procenta. Potvrdilo se tak, že se největší evropské ekonomice nadále daří a zároveň i to, že pohání ozdravení unie. Kvůli stupňujícím se problémům na periferii eurozóny se ale stále hlasitěji spekuluje o tom, jak dlouho tomu tak ještě bude.

Německá centrální banka už před časem varovala, že ekonomika zpomalí. Index nákupních manažerů roste nejpomaleji za 7 měsíců. Navzdory současným příznivým číslům se tak zřejmě skutečně blíží ochlazení růstu Německa. S tím souhlasí i Lubor Lacina, vedoucí Ústavu financí na brněnské Mendelově univerzitě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj německé ekonomiky okomentoval ve Světě o osmé vedoucí Ústavu financí na brněnské Mendelově univerzitě Lubor Lacina

„Já si myslím, že určitě ano, protože když se podíváme na ten čtvrtletní růst, tak celkový odhadovaný růst za rok je 5 procent, což je skutečně hodně rychlý růst,“ upozornil ve Světě o osmé s tím, že zpomalení by mohlo růst srazit zhruba na 3 procenta. „Což bude pořád nadprůměrný růst pro celou eurozónu.“

Stále více hlasů varuje, že Německo mohou přibrzdit hlavně narůstající problémy na periferii eurozóny. Lacina v této souvislosti připomněl, že průzkumy veřejného mínění ukazují, že Němci vnímají stále více negativně vývoj v zemích periferie eurozony i postoj německé vlády.

„A samozřejmě to se může odrazit ve změně jejich spotřebního chování a samozřejmě potom i v ekonomickém růstu.“

Případné zpomalení německé ekonomiky by do značné míry ovlivnilo hospodářství celé Evropy a mohlo by přibrzdit i nastartované oživení české ekonomiky, potvrzuje Lacina.

„To zcela jednoznačně může mít vliv, protože Německo je ekonomikou, která nejvíc nasává exporty především z těch malých ekonomik typu Belgie, Nizozemí, České republiky, ale i třeba Polska. Takže jakékoliv snížení poptávky v Německu se pouze asi se 6měsíčním zpožděním projeví v exportech z těchto malých ekonomik, a export je samozřejmě třeba i v případě České republiky hlavním tahounem ekonomického růstu.“

Roman Chlupatý, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme