Německá ekonomika meziročně posílila o tři procenta

Německá ekonomika loni meziročně posílila o tři procenta. Naplnilo se tak očekávání trhu. Ze zveřejněných statistik dále vyplývá, že německé hospodářství táhl především růst exportu o 8,2 a investic o 8,3 procenta. Svým dílem přispěl také růst veřejných výdajů a stavebnictví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Portugalská automobilka Autoeuropa (ilustrační foto) | Foto: Volkswagen Autoeuropa, Volkswagen Autoeuropa

Ovšem spekulace, že eurozóna propadne do recese, se množí. Nově před ní varuje i člen vedení Evropské centrální banky Nowotny.

„Čísla z Německa nakonec nebudou zásadní pro to, jestli bude recese a jak hluboká bude recese v Evropské unii. Problém v evropské měnové unii leží někde jinde, na periferii. I když výsledek německé ekonomiky za poslední rok je slušný tříprocentní růst, samo o sobě to nemůže sloužit jako záruka toho, že se EU nepropadne do recese,“ říká hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš a pokračuje:

„Myslím si, že recesi, alespoň mělkou, zde uvidíme a napovídají tomu i výsledky za poslední kvartál, které ukazují mírný propad HDP. To pro nastávající rok nenaznačuje nic pozitivního.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O vývoji ekonomiky Německa mluvil na Rádiu Česko hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš

Z počátku loňského roku byl podle Bureše patrný silný rozjezd investic a vývozu. Ke konci roku investice i vývoz začaly slábnout. Napříč rokem tam byla stabilní a solidní spotřeba domácností i vlády. To jsou věci, které v německém HDP zajišťovaly určitou stabilitu.

„Vývoj v letošním roce bude hodně záležet na tom, jak se evropským politikům podaří ustát krizi na periferiích eurozóny. Krize už ale zasahuje i jádro eurozóny. V tuto chvíli si proto myslím, že mělká recese napříč eurozónou je nevyhnutelná,“ uvádí Bureš.

Vzhledem k předpokládanému vývoji v Německu Bureš předpokládá, že se alespoň v první polovině roku nebude dařit všem českým exportněji zaměřeným podnikům, především cykličtějším odvětvím. Horší rok zažijí automobilky, většina strojařů a realitní sektor a stavebnictví.

Roman Chlupatý, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme