Německá ekonomika se dál propadá

Propad hrubého domácího produktu o 2,1 procenta potkal v posledním čtvrtletí loňského roku německou ekonomiku. Jde o vůbec nejhorší výsledek od znovusjednocení země v roce 1990. Hospodářská recese tak nejsilnější evropskou ekonomiku zasáhla naplno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Braniborská brána | Foto: Jiří Hošek

Tak špatná čísla neočekávali ani největší pesimisté z řad odborníků. Analytici oslovení agenturou Reuters počítali s poklesem HDP o 1,8 procenta. Jde už o třetí čtvrtletí za sebou, kdy výkonnost německé ekonomiky klesla.

Podle Spolkového statistického úřadu za tím stojí propad investic a čistého obchodu. Za naprosto nesmyslné označil prezident prestižního institutu Ifo Hans-Werner Sinn úvahy o tom, že by německé hospodářství mohlo začít mírně růst už letos v létě.

Podle Sinna bude mít Německo na podzim o 500 až 700 tisíc nezaměstnaných víc, než před rokem. Také hlavní ekonom německé Citigroup Jürgen Michels počítá s tím, že HDP zřejmě klesne i v prvním a druhém čtvrtletí letošního roku.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme