Německá ekonomika se propadla do recese

Čeho se němečtí politici a experti obávali, se teď potvrdilo jako skutečnost. Nejsilnější ekonomika v Evropě se propadla do recese. Ve druhém čtvrtletí po sobě totiž hrubý domácí produkt Německa klesl. A Mezinárodní měnový fond předpovídá Německu pro rok 2009 dokonce prudký pokles HDP o osm desetin procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Typické německé domy najdeme na obou stranách hranice | Foto: Libellle

Od července do září činí dokonce mínus půl procenta, což je víc, než se očekávalo. Agentura Reuters kalkulovala se záporným růstem ve výši dvou desetin procenta. Může za to především skomírající export. Německo zažívá hospodářskou recesi poprvé od roku 2003. Ekonomický termín recese se obvykle definuje jako minimálně dvě čtvrtletí poklesu hrubého domácího produktu za sebou.

Odborníci neočekávají, že by se negativní trend německé ekonomiky v příštích měsících změnil. Slibovaný efekt zřejmě nebudou mít ani mimořádná opatření spolkové vlády pro posílení hospodářského růstu a zaměstnanosti, která by měla v příštích dvou letech přinést dodatečné investice v celkové hodnotě 50 miliard eur (to je přes 1,3 bilionu Kč).

Přečtěte si také Až padesáti miliardami eur chce německá vláda podpořit skomírající ekonomiku nebo Krize prý ohrožuje tisíce pracovních míst v německých automobilkách.

Jiří Hošek, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme