Německá ekonomika zatím nezpomaluje

Německá ekonomika zatím nevysílá známky očekávaného zpomalení. Potvrzují to i dnes zveřejněná data o vývoji zahraničního obchodu. Podle nich se dovozy do Německa - z pohledu české ekonomiky klíčové - v listopadu meziročně zvýšily o více než 33 procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Postupimské náměstí v Berlíně | Foto: Jiří Hošek

Naopak vývoz ze země, který roztáčí kola německého hospodářství, narostl o bezmála 22 procent. Rostou i průmyslové objednávky - v listopadu meziměsíčně o 5,2 procenta.

„Data v posledních týdnech a měsících zmírňují obavy z možného opětovného poklesu německé ekonomiky do recese,“ potvrdil na Rádiu Česko analytik společnosti Patria David Marek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Německu sleduje analytik společnosti Patria David Marek

„Německá ekonomika dokonce znovu akceleruje a dosahuje společně se Švédskem nejrychlejšího růstu z celé eurozóny. Jsou to data velmi příznivá dokonce i ve srovnání se Spojenými státy. Je vidět, že Německo dokázalo uchopit svoji šanci a při zotavení poptávky v globální ekonomice se německé firmy prosazují na světových trzích velmi dobře.“

Tento vývoj je podle Marka nadějný i z hlediska České republiky, neboť Německo je hlavní obchodní partner naší země. Z růstu německé ekonomiky přitom mohou profitovat nejen čeští výrobci aut.

„Je tady celá řada odvětví, co dodávají subdodávky pro německé firmy nebo i hotové výrobky na německý trh. Možná se někdy akcentuje velmi výrazně český automobilový průmysl a už méně se třeba ví, že stejně významný z pohledu objemu vývozu je průmysl dodávající součástky pro automobilový průmysl ve zbytku světa.“

„Nejen české automobilky, ale i řada malých a středních firem, které poskytují subdodávky v automobilovém průmyslu, jsou velmi důležité. Stejně tak výpočetní technika, komunikační technologie,“ doplnil David Marek na Rádiu Česko.

Roman Chlupatý, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme