Německá kancléřka Merkelová svolala krizovou schůzku o ekonomice

Jak zastavit propad a znovu oživit německé hospodářství? Nad tímto úkolem si dnes na půdě berlínského kancléřství budou lámat hlavu zástupci průmyslu, bankéři, experti i politici. Na krizovou schůzku je pozvala kancléřka Angela Merkelová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová | Foto: Jiří Hošek

Hospodářské instituty předpovídají nejsilnější evropské ekonomice nejhorší recesi od roku 1949 a razantní zvýšení počtu nezaměstnaných.

Server Spiegel.Online uvedl, že spolková vláda oznámí v lednu nový odhad vývoje HDP pro příští rok, a sice mínus dvě procenta. Ministr hospodářství Michael Glos označil tato čísla za pouhé spekulace.

Média ovšem informují o tom, že spolkový kabinet připravuje další, v pořadí už druhý balíček opatření na oživení ekonomiky. Děje se tak v době, kdy vládu Angely Merkelové obvinil z nečinnosti v boji s hospodářskou krizí taky držitel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman. Na dnešní krizové schůzce se ale konkrétní výsledky neočekávají.

"Spolková vláda nemůže hospodářský růst Německa podporovat sama," řekla kancléřka před začátkem schůzky. Angela Merkelová a její volební vyzyvatel z SPD Frank-Walter Steinmeier vyzvali zástupce hospodářství, politiky a odborů ke společnému postupu proti dopadům krize. Někteří účastníci schůzky z řad finančních expertů šéfku spolkového kabinetu varovali, aby s případným druhým "balíčkem" na podporu ekonomiky počkala a to možná až do druhé poloviny roku 2009.

Podle médií je pravděpodobné, že berlínská vláda počká minimálně na první kroky nové americké administrativy Baracka Obamy. Dnešní "krizovou schůzku" chtěla Angela Merkelová využít hlavně k posouzení současné situace. Pro strany velké koalice je před volebním rokem 2009 velkým "strašákem" taky hrozba nárůstu počtu nezaměstnaných ze tří na čtyři milióny, před kterou varoval šéf Spolkové agentury práce Frank-Jürgen Weise.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme